Honor roll


Russia Local Schools

RUSSIA — Russia Local Schools has released its honor roll for the fourth grading period of the 2016-17 school year:

Highest honors (4.0)

Grade 7: Lauren Borchers, Makenna Borchers, Ava Daniel, Sophia Francis, Riley Hammonds, Rachel Hoying, Jonas Magoto, Jordan Meyer and Aiden Shappie.

Grade 8: Austin Cordonnier, Braden Hiatt, Jenna Monnin, Katelyn Monnin and Kendall Monnin.

Grade 9: Jessica Colby, Kayla Coverstone, Andrew DeLoye, Natalie Klosterman, Dawson Luthman, Andrea Monnin, Caleb Monnin, Sarah Pinchot and Jason Siefring.

Grade 10: Savannah Albers, Raven Boerger, Shea Borchers, Augustine Cordonnier, Jenna Cordonnier, Anna Fiessinger, Samantha Gaerke, Kennedie Goubeaux, Claire Meyer, Justin Seger, Hannah Vallandingham and Grace Voisard.

Grade 11: Xavier Cordonnier, Luke Dahlinghaus, Megan Frazier, Claudia Heitkamp, Lauren Monnin, Madeline Moorman, Rebecca Pinchot, Cameo Wilson and Danielle Luthman.

(UVCC), Whitney Pleiman (UVCC), Olivia Quinter (UVCC), Peter Art (PSEOP), Grace Saunders (PSEOP) and Matthew Siefring (PSEOP).

Grade 12: Madison Borchers, Samuel Cook, Audrey Gariety, Clay George, Shaelyn Goubeaux, Maria Herron, Kelsey Magoto, Claira McEldowney, Julia Monnin, Chloe Sherman, Emma Vallandingham, Audrey Voisard, Rachel York, Tyler Robinson (UVCC), Glen Schulze (UVCC), Dylan Cordonnier (PSEOP) and Tiffany Hatcher (PSEOP).

Special honors (3.6 – 3.999)

Grade 7: Ambrose Cordonnier, Ella Hoehne, Ethan Luthman, Bailey Pohlman, Jackson Sherman, Emily Sunderland, Olivia Vallandingham and Isabel Voisard.

Grade 8: Jonathan Bell, Jacob Goubeaux, Kelsey Robinson, Ashley Scott and Becca Seger.

Grade 9: Alexus Booker, Clare Caldwell, Owen Counts, Adam Dapore, Alexis Fairchild, Alana Gariety, Abigail Grillot, Olivia Moorman, Klaryssa O’Reilly, Christian Stueve, Hayley Supinger, Mackenzie Wenrick and Jessica York.

Grade 10: Faith Apple, Madison Courter, Emma Delaet, Carter Francis, Gavin George, Gregory Goubeaux, Kaylee Hiatt, Daniel Kearns, Lee Magoto, Rebecca Osborne, Laurissa Poling, Kaleb Sowards, Henry Tumbusch and Jordan York.

Grade 11: Emily Bohman, Claudia Counts, Jack Dapore, Dion Puthoff, Vanessa Vord (UVCC), Mitchell Heuing (UVCC), Levi Lavy (UVCC), Destiny Osborne (UVCC) and Avery Shefbuch (UVCC).

Grade 12: Kate Cook, Christina Gaerke, Faith Magoto, Jack Moorman, Katie Swartz, Alex Seger (PSEOP) and Drew Sherman (PSEOP).

Honors (3.2 – 3.599)

Grade 7: Braden Lochard, Grant Saunders, Lucy Tumbusch, Leanne York and Samuel York.

Grade 8: Nicholas Caldwell, Kyleigh Gardner, Alyssa Magoto, Lauren Monnier, Drew Sherman and Kenzi Voisard.

Grade 9: Joshua Bergman, Gabriel Richardson and Ajay Seger.

Grade 10: Evan Coverstone, Katelynn Heuing, Noah Magoto, Evan Monnier, Will Sherman and Morgan Wenrick.

Grade 11: Zachary Bell, Brandon Koverman, Daril Lavy, Carter Stueve and Alexis Monnin (PSEOP).

Grade 12: Brant Coverstone and Drew Alt (UVCC).

Russia Local Schools