Hardin-Houston High School fall 2017 honor roll


HOUSTON — Houston High School has released its first quarter honor roll.

Seventh Grade

Highest Honors 4.0: Alexander Kellersmith, Grace Koenig, Lucas Langenkamp, Bryce Sauvie.

High Honors 3.5-3.99: Taylor Birkemeier, Makayla Burch, Aurora DeLong, Addy Frohne, Abigail Hickerson, Emily Hollinger, Hayden Mowery, Katelynn Rockwood, Kaitlyn Stoodt, Isaac Wills.

Honors 3.0-3.49: Olivia Bales, Luke Beaver, Stephanie Bingham, Malina Chappie, Audrey Farrier, Justin Flaute, Gavin Heilers, Anna Henry, Parker Herrick, Carter Ingle, Ciara Mail, Max Maksimov, Mariah Martin, Taylor Maxwell, Olivia Pitchford, Trey Vogler.

Eighth Grade

Highest Honors 4.0: Devin Barker, Elijah Beaver, Ryan Ely, Ava Knouff, Callie Lentz, Megan Maier, Peyton New, Olivah Smith.

High Honors 3.5-3.99: Morgan Davis, Doug Ellison, Kiannah Jones, Libby Knapke, Justin Pollock, Grace Rader, Aubree Roberts-Engley, Lucas Ryan, Gabriel Siegel, Graceanne Slade, Lauren Stangel.

Honors 3.0-3.49: Tanner Cooper, Dylan Davis, Shae Gordon, Kevin Hayslett, Bradley Jenkins, Ky-Lee Kordie, Kyle Low, Keirstin Ludwig, Hunter Mowery, Alexa Rivera, Reece Rosenbeck, Allison Sharp, Haylie Slaven, Autumn Williams.

Freshmen

Highest Honors 4.0: Mariah Booher, Macy Duhaime, Haley Huffman, Kierstyn Oberdorf, Collin Walker.

High Honors 3.5-3.99: Makayla Brelsford, Sage Cowan, Gus Gothberg, Yvette Hammer, Julian Kies, Vita Maksimov, Liam McKee, Katelyn Miller, Samantha Miller, Catryn Mohler, Karlee Paulus, Marah Sanders, Cody Selanders, Alexis Sowers, Amber Stangel, Danielle Stephenson, Madelyn Wills, Brooke Wilson.

Honors 3.0-3.49: Rowen Bird, Gideon Dienhart, Iona Downing, Kyle Gillem, Bruce Jones, Wyatt Kunk, Andrea Mantor, Brandon Pollock, MaKayla Peacock, Madison Stant, Allyson Ward, Patrick Wyen.

Sophomores

Highest Honors 4.0: Joseph Earl, Kaitlyn Fishel, Allisen Foster, Alexandra Freytag, Hannah Hollinger, Blake Jacobs, Clarissa Kiehl, Tyler Kies, Kenneth Kanpke, Joshua Langenkamp, Lydia Lentz, Patrick Meiring, Jennifer Oliver, Cole Pitchford.

High Honors 3.5-3.99: Madalynn Brewer, Brooke Duncum, Kayla Huber, Wesley Jester, Kayleigh Juillerat, Preston Meiring, Ashlynn Roberts-Engley, Eve Siegel, Jonathan Steiner, Corey Tingler, Jacob Trent, Drew Young.

Honors 3.0-3.49: Brennan Arnold, Jaclyn Curtis, Jairon Douglas, Jadyn Goings, Andrew Holscher, Jordan Manuel, Austin Nash, Wyatt Poling, Ethan Smith, Serenity Wissman.

Juniors

Highest Honors 4.0: Shelby Ayers, Dominic Beaver, Hannah Bixler, Olivia Bowser, Kelci Cooper, Connor Drury, Katelynn Garber, Wyatt Jacobs, Ethan Knouff, Jeffrey Meiring, Eliza Mertz, Jessica Monnier, Joshua Renner, Hayden Riesenbeck, Jacob Slater, Paige Stephens, Drew Walker, Adelaine White.

High Honors 3.5-3.99: Emilee Foster, Luke Foster, Tristin Freistuhler, Judith Gillem, Derek Girod, Katherine Gothberg, Caleb Hayslett, Alyssa Kemp, John Leist, Blaine Mantor, Cassidy Mayse, Michael Mayse, Jared Meyer, Selena Ramirez, Jacob Riffell, Ethan Schaffner, Becca Selanders, Lena Stangel, Isaac Stephenson, Owen Swigert, Kira Thomas, Hollie Voisard, Brooke VonAschen, Austin Ward.

Honors 3.0-3.49: Kaycie Asher, Mason Brewer, Harley Burns, Gage Cooper, Brianne Deal, Cheyenne Juillerat, Corbin Latham, Howie Ludwig, Wyatt Mohler, Mallory Slife, Scott Smith, Morgan Wemmer.

Seniors

Highest Honors 4.0: Lauren Brubaker, Rosalena Bryant, Regan DeMotte, Ailia DeWitt, Angelina DiLullo, Joshuah Douglas, Morgan Ely, Kristen Gillem, Jack Gilson, Bradley Hickerson, Mary-Jo Meyer, Sarah Monnier, Russell Nishwitz, Tristen Paul, Mason Sanders, Mason Schaffer, Caleb Sluss, Elise Smith, Kira Smith, Madison Stahler, Cameron Sutter.

High Honors 3.5-3.99: Tristan Brandenburg, Colin Cantrill, James Cox, Parker Cox, James DiLullo, Lauren DiLullo, Deandra Fair, Hunter Herrick, Dexter Ingle, Autumn Jones, Benjamin Lively, Makenna Murray, Tristen Shank, Noah Shoemaker, Tayler Taylor-Penny, Tyler Tingler, Dylan Wintrow.

Honors 3.0-3.49: Brandon Darner, Daniel DiLullo, Dakota Francis, Alexyce Goings, Robert Harris, Sierra Harrison, Chare Jeffries, Thomas Kelly, Zachary Kitchen, Dylan Nagel, Jennica Pingleton, Kylea Poling, Kaeden Reier, Jaiden Stone.