Boerger 1st-team All-Ohio


x



Boerger


Staff report

Fort Loramie senior standout Jessica Boerger, a two-time County Player of the Year in girls basketball, was named first-team All-Ohio by the Associated Press this week.

The team was chosen on the recommendations of a media panel.

Boerger is a 5-foot-10 senior who averaged 14.9 points per game this season and led the Lady Redskins to the County championship. She also averaged 5.1 rebounds per game and led the team in assists and steals.

There was one other County player to receive recognition on the All-Ohio team. Fairlawn junior Audrey Francis, the area’s leading scorer, was named to the honorable mention list.

In addition, New Bremen’s Paige Jones also made the honorable mention list. She averaged 11.7 this season.

2015-16 Associated Press

All-Ohio Girls

Basketball team

COLUMBUS, Ohio (AP) — The 2015-16 Associated Press Division IV All-Ohio girls basketball team, based on the recommendations of a media panel, with school, height, class and scoring average:

DIVISION IV

First team: Julie Didinger, Danville, 5-foot-8, senior, 21.4; Jensen Caretti, Hannibal River, 6-1, sr., 25.1; Brittany Knight, Windham, 5-9, sr., 21.0; Deja Winters, Richmond Heights, 5-10, sr., 27.0; Kamryn Troike, Fostoria St. Wendelin, 6-4, sr., 25.4; Dani Drayer, Waterford, 5-9, sr., 14.8; Allie Downing, Tri-Village, 5-10, jr., 19.5; Jessica Boerger, Fort Loramie, 5-10, sr., 15.0; Kacie Hall, South Webster, 5-6, sr., 17.8; Abi Rose, Granville Christian Academy, 5-2, sr., 15.8.

Players of the year: Jensen Caretti, Hannibal River; Kamryn Troike, Fostoria St. Wendelin; Deja Winters, Richmond Heights

Coaches of the year: Lisa Stopp, Willoughby Cornerstone Christian Academy; Kevin Lakes, Hamilton New Miami

Second team: Caitlyn Kroll, Bridgeport, 5-8, sr., 29.8; Lauren Shephard, Sugar Grove Berne Union, 5-8, sr., 13.1; Antonella LaMonica, Warren JFK, 5-0, jr., 19.8; Carson Roney, Beaver Eastern, 6-1, sr., 28.3; Elea Karras, Dayton Miami Valley School, 5-10, sr., 13.6; Sarah Loomis, Malvern, 6-3, sr., 21.4; Morgan Ondo, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-2, sr.,12.5; Whitney Dodds, Arlington, 5-7, jr., 15.1; Hagen Schaefer, Portsmouth Notre Dame, 5-9, jr., 19.0; Megan King, Columbus Tree of Life Christian, 5-5, sr., 20.9.

Third team: Marissa Rose, Bellaire St. John, 5-7, sr., 19.6; Kennedy Schlabach, Berlin Hiland, 5-5, so., 17.5; Riley Hagy, Zanesville Rosecrans, 5-9, jr., 19.5; Machaela Harrison, Lake Ridge Academy, 5-7, so., 17.0; India Snyder, Youngstown Valley Christian, 5-4, so., 21.0; Makea Scott, Richmond Heights, 5-8, sr.,16.0; Sydney Wentling, Carey, 5-10, sr., 14.5; Samantha Murphy, Fayetteville Perry, 5-7, sr., 23.5; Payton Shays, New London, 6-1, sr., 12.3; Isabelle Bolender, Cedarville, 5-10, so., 17.5.

Area honorable mention: Paige Jones, New Bremen; Danika Mann, Tri-Village; Audrey Francis, Sidney Fairlawn.

Boerger
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/47/2016/03/web1_Boerger-Jessica-2.jpgBoerger

x