Sidney, Fairlawn ranked 13th


x



Staff report

Two Sidney teams made their first appearance in the Associated Press boys state basketball rankings this week.

The Sidney Yellow Jackets, coming off their big win Friday at home over Trotwood, are ranked 13th in Division 1 this week.

And the Fairlawn Jets, who own the county’s best record at 14-2, are ranked 13th in Division 4.

Fort Loramie remains in the top 10 in D-4, ranked 7th this week, and the Versailles Tigers are again No. 4 in D-3.

• In the latest girls state basketball rankings, the Minster girls are tied for third in D-4. Jackson Center is 11th this week and Russia 14th.

The Versailles girls are No. 8 in D-3.

BOYS

Division 1 — 1. Moeller 17-0, 2. Newakr 17-0, 3, Massillon Jackson 14-1, 4. Wooster 15-0, 5, North Canton Hoover 13-2, 6. Pickerington Central 15-2, 7. Toledo St. John’s 13-2, 8. Lorain 12-2, 9. Yoledo St. Francis 13-2, 10. Upper Arlington 14-2.

Also: 12. Springfield, 13. SIDNEY.

Division 2 — 1. Upper Sandusky 16-0, 2. Columbus South 17-0, 3. Dayton Dunbar 14-2, 4. Franklin 14-1, 5. Trotwood 13-2, 6. McArthur Vinton Co. 14-1, 7. Ottawa-Glandorf 14-2, 8. Alter 14-2, 9. Wapakoneta 16-1, 10. Wyoming 14-1.

Division 3 — 1. Summit Country Day 15-0, 2. Leavittsburg Labrae 15-0, 3. Oak Hill, 4. VERSAILLES, 5. Wayne Trace, 6. Proctorville Fairland 15-1, 7. Brookville 15-1, 8. Roger Bacon 13-2, 9. Cleveland Vila Angela St. Jospeh 9-5, 10. Berlin Hiland 14-2.

Division 4 — 1. Ayersville 14-0, 2. McDonald 15-1, 3. Mansfield St. Peter’s 15-2, 4. Grove City Christian 15-2, 5. Southeastern 14-1, 6. Bristol 15-1, 7. FORT LORAMIE 13-3, 8. Cornerstone Christian 12-4, 9. (tie) Waterford 10-3 and Harvest Prep 12-2.

Also: 13. FAIRLAWN

GIRLS

Division 1 — 1. Newark 18-0, 2. (tie) Lakota West 16-2, Toledo Start 15-1, 4. Mason 15-2, 5. (tie) Solon 14-2, 7. Canton GlenOak 14-1, 8. Tecumseh 17-2, 9. Reynoldsburg 15-3, 1o. (tie) North Canton Hoover 17-2, Dublin Coffman 17-2, Eastlanek North 14-3.

Division 2 — 1. Ottawa-Glandorf 17-0, 2. Alter 15-2, 3. Carroll 16-2, 4. Upper Sandusky 17-0, 5. Perry 14-1, 6. Trotwood 13-4, 7. Tipp City 15-3, 8. Beloit West Branch 17-2, 9. Shaker Ht.s Laurel 15-2, 10. Clyde 15-2.

Division 3 — 1. Summit Country Day 18-0, 2. Archbold 17-0, 3. Columbus Africentric 16-2, 4. Columbiana 20-0, 5. Liberty-Benton 14-1, 6. Fort Recovery 13-1, 7. Columbus Grove 15-1, 8. VERSAILLES 15-3, 9. Gates Mills Gilmour 14-4, 10. Waynesville 16-1.

Division 4 — 1. Berlin Hiland 16-1, 2. Tri-Village 17-0, 3. (tie) MINSTER 15-1, Fairfield Christian 17-0, 5. Waterford 14-2, 6. Arlington 15-2, 7. Ottoville 14-3, 8. Wayne Trace 15-1, 9. Jackson-Milton 15-2, 10. Norwalk St. Paul 15-2.

Also: 11. JACKSON CENTER, 14. RUSSIA

x