Poultry and Fancy show results


Meat Pen Of Two Fryers

Class 1

First: Ellie Pistone

Second: Tyler Barhorst

Third: River Pistone

Fourth: Samantha Gaerke

Fifth: Maissen Akers

Class 2

First: Tyler King

Second: Pippin Pistone

Third: Samuel Walls

Fourth: Tanner Robbins

Class 3

First:Taylor Robbins

Second: Grant Lowry

Third: Cade Allison

Fourth: Amelie Phillips

Class 4

First: Liliana Phillips

Second: Grant Lowry

Third: Richard Lyle

Fourth: Carley King

Fifth: Reilly Sommer

Grand Champion- Taylor Robbins

Reserve Grand Champion- Alex Gaerke

Third: Lilliana Phillips

Fourth: Grant Lowry

Fifth: Alex Gaerke

Meat Pen of 2- Broilers

Class 1

First: Tanner Robbins

Second: Richard Lyle

Third: Xavier Moore

Fourth: Amelie Phillips

Fifth: Samantha Gaerke

Class 2

First: Landon Bueler

Second: Kelsey Robinson

Third: Liliana Phillips

Fourth: Leanne York

Class 3

First: Benjamin York

Second: Leanne York

Third: Xavier Moore

Fourth: Taylor Robbins

Class 4

First: Tyler King

Second: Reilly Sommer

Third: Landon Buehler

Fourth: Samuel Walls

Class 5

First: Cade Allison

Second: Reilly Sommer

Third: Carley King

Fourth: Kelsey Robinson

Grand Champion- Cade Allison

Reserve Grand Champion- Tyler King

Third: Carson Shoffner

Fourth: Benjamin York

Fifth: Reilly Sommer

Single Fryer

Class 1

First: Samantha Gaerke

Second: Maissen Akers

Third: Alicia Barhorst

Fourth: Tyler Barhorst

Fifth: Carson Shoffner

Class 2

First: Tyler King

Second: Richard Lyle

Third: Taylor Robbins

Fourth: Liliana Phillips

Fifth: Tanner Robbins

Class 3

First: Benjamin York

Second: Reilly Sommer

Third: Carley King

Fourth: Grant Lowry

Fifth: Xavier Moore

Grand Champion- Cade Allison

Reserve Grand Champion- Reilly Sommer

Third: Tyler King

Fourth: Richard Lyle

Fifth: Carley King

Single Broiler

Class 1

First: Samantha Gaerke

Second: Landon Caskey

Third: Landon Buehler

Fourth: Amelie Phillips

Fifth: Tanner Robbins

Class 2

First: Carson Shoffner

Second: Kelsey Robinson

Third: Liliana Phillips

Fourth: Richard Lyle

Class 3

First: Taylor Robbins

Second: Cade Allison

Third: Xavier Moore

Fourth: Leanne York

Fifth: Benjamin York

Class 4

First: Reilly Sommer

Second: Carley King

Third: Tyler King

Fourth: Jay Bensman

Fifth: Samuel Walls

Grand Champion- Reilly Sommer

Reserve Grand Champion- Taylor Robbins

Third: Carley King

Fourth: Cade Allison

Fifth: Carson Shoffner

Meat Ducks

Class 1

First: Allison Langenkamp

Second: Chelsea McEldowney

Third: Hannah Michael

Fourth: Cooper Echols

Class 2

First: Lindsey McEldowney

Second: Allison Langenkamp

Third: Lucas Langenkamp

Fourth: Ryan Michael

Class 3

First: Riley Brewer

Second: Brianna Brewer

Third: Addison Brewer

Fourth: Ryan Michael

Fifth: Riley Brewer

Class 4

First: Addison Brewer

Second: Bailey Althauser

Third: Cooper Echols

Fourth: Josh Langenkamp

Fifth: Brianna Brewer

Class 5

First: Sophia Brewer

Second: Bethany Althauser

Third: Josh Langenkamp

Fourth: Lucas Langenkamp

Class 6

First: Bethany Althauser

Second: Bailey Althauser

Third: Hannah Michael

Grand Champion- Bailey Althauser

Reserve Grand Champion- Bethany Althauser

Meat Turkeys

Class 1

First: Emma Brunson

Second: Avery Shoffner

Third: Alena Swearingen

Fourth: Abigail Swearingen

Class 2

First: Avery Shoffner

Second: Alena Swearingen

Third: Carson Shoffner

Fourth: Abigail Swearingen

Fifth: Carson Shoffner

Class 3

First: Jacob Pleiman

Second: Pippin Pistone

Third: Ellie Pistone

Fourth: Jacob Pleiman

Fifth: Emma Brunson

Grand Champion- Jacob Pleiman

Reserve Grand Champion- Pippin Pistone

Chickens

Standard: Any Variety- Single Comb, Clean Leg 1 Bird, Male

First: Courtney Copeland

Second: Kolton Hengstler

Third: Maissen Akers

Fourth: Amy Briggs

Fifth: Jackson Huelskamp

Standard: Any Variety- Single Comb Clean Leg 1 Bird, Female

First: Courtney Copeland

Second: Amy Briggs

Third: Kolton Hengstler

Fourth: Chalen Pistole

Fifth: Maissen Akers

Standard: Any Variety- Rose comb, Clean Leg 1 Bird, Female

First: Maissen Akers

Second: Maissen Akers

Standard: Any Variety- Rose comb, Clean Leg 1 Bird, Female

First: Maissen Akers

Second: River Pistone

Third: Pippin Pistone

Fourth: Ellie Pistone

Fifth: Scarlet Pistone

Standard: Any Variety- Feather Leg 1 Bird, Male

First: Chalen Pistole

Standard: Any Variety- Any Other Variety 1 Bird, Male

First: Landon Caskey

Standard: Any Variety- Any Other Variety 1 Bird, Female

First: Landon Caskey

Second: Maissen Akers

Best of Class – Courtney Copeland

Reserve Best of Class – Kolton Hengstler

Bantam: Any Variety- Single Comb, Clean Leg 1 Bird, Male

First: Josh Langenkamp

Second: Courtney Copeland

Bantam: Any Variety-Single Comb, Clean Leg 1 Bird, Female

First: Courtney Copeland

Second: Josh Langenkamp

Third: Lucas Langenkamp

Bantam: Any Variety- Rose Comb, Clean Leg 1 Bird, Male

First: Courtney Copeland

Bantam: Any Variety- Rose Comb, Clean Leg 1 Bird, Female

First: Courtney Copeland

Bantam: Any Variety- Feather Leg 1 Bird, Male

First: Lucas Langenkamp

Second: Courtney Copeland

Third: Pippin Pistone

Fourth: Maria Stephenson

Fifth: Aubrey Bodenmiller

Bantam: Any Variety- Feather Leg 1 bird, Female

First: Maria Stephenson

Second: Lucas Langenkamp

Third: Emma Brunson

Fourth: River Pistone

Fifth: Chalen Pistole

Bantam: Any Variety- Game (Old English/Modern) 1 Bird, Male

First: Landon Caskey

Bantam: Any Variety- Game (Old English/Modern) 1 Bird, Female

First: Landon Caskey

Bantam: Any Variety- Any Other Variety 1 Bird, Male

First: Ethan Heidenreich

Bantam: Any Variety- Any Other Variety 1 Bird, Female

First: Ethan Heidenreich

Best of Class- Bantam- Courtney Copeland

Reserve Best of Class-Bantam- Landon Caskey

Egg Laying Pen of 2

Young Hens (hatched 8/1/17 or after), White/ Green/Blue eggs

First: Amy Briggs

Young Hens (hatched 8/1/17 or after), Brown eggs

First: Maria Stephenson

Second: Amy Briggs

Third: Keith Fisher

Old Hens (hatched before 8/1/17), White/ Green/Blue eggs

First: Grant Lowry

Second: Grant Lowry

Third: Coley Christy

Old Hens (hatched before 8/1/17), Brown eggs

First: Coley Christy

Dozen Eggs

First: Grant Lowry

Second: Maria Stephenson

Third: Amy Briggs

Ducks

Breeding 2 Ducks

First: Lindsey McEldowney

Second: Emily Holt

Turkeys

Breeding pair of Turkeys- any standard variety

First: Emma Brunson

Showmanship Results

Showmanship Junior

First: Scarlet Pistone

Showmanship Intermediate

First: Ellie Pistone

Showmanship Senior

First: Samuel Walls

Showman of Showman

First: Grant Lowry

Skillathon Results

Chickens

Junior-Amy Briggs

Intermediate- Ellie Pistione

Senior- Morgan Wemmer

Ducks

Junior-Reiley Brewer

Intermediate- Lucas Langenkamp

Senior- Josh Langenkamp

Turkeys

Junior-Emma Brunson

Intermediate- Abigail Sweringen