Pe-Fair Creative Arts winners


Drawing Senior

Outstanding of the Day – Samantha Martin

Honorable Mention – Pippin Pistone

Drawing Junior

Outstanding of the Day – Katelyn Poeppelman

Honorable Mention – Alexandria Gaerke

Painting Senior

Outstanding of the Day – Kennedy Jackson

Honorable Mention – Samantha Martin

Painting Junior

Outstanding of the Day – Elijah Schmitmeyer

Honorable Mention – Jacob Schmitmeyer

Ceramics, Underglaze & Glazed Senior

Outstanding of the Day – Allison Roush

Honorable Mention – Evan Luthman

Ceramics, Underglaze & Glazed Junior

Outstanding of the Day – Kara Kellersmith

Honorable Mention – Madison Seitz

Ceramics, Stained & Dry Brush Senior

Outstanding of the Day – Julia Thompson

Honorable Mention – Cara Meyer

Ceramics, Stained & Dry Brush Junior

Outstanding of the Day – Marie Ballas

Honorable Mention – Alexis Jacobs

My Favorite Things Junior

Honorable Mention – Sunni Voisard

Seeing Through Graphic Design

Outstanding of the Day – Elise Bell

Honorable Mention – Pippin Pistone

State Fair Qualifier – Elise Bell

Toys Senior

Honorable Mention – Leanne York

Toys Junior

Outstanding of the Day – Richard Berke

Other Senior

Outstanding of the Day – Samantha Gaerke

Honorable Mention – Leanne York

Other Junior

Outstanding of the Day – Ella Bertke

Honorable Mention – Alexandria Gaerke

Get Started in Art – Overall Award: Allison Roush

Art As an Expression – State Fair Qualifier Senior: Allison Roush

Art As and Expression – State Fair Qualifier Junior: Kara Kellersmith

Self Determined Quilting Senior

Outstanding of the Day – Emily Hess

Honorable Mention – Ellie Pistone

State Fair Qualifier – Emily Hess

You Can Quilt Senior

Outstanding of the Day – Alisha Cruse

You Can Quilt Junior

Outstanding of the Day – Adelynn McVety

State Fair Qualifier – Adelynn McVety

Knitting/Crocheting Senior

Outstanding of the Day – Lilliam Eilerman

Honorable Mention – Jenna Barlage

Knitting/Crocheting Junior

Outstanding of the Day – Whitney Timmerman

Honorable Mention – Ariel Heitkamp

Needlework Junior

Honorable Mention – Alexis Jacobs

You Can Quilt – Overall Award: Adelynn McVety

Cake Decorating Senior Intermediate

Outstanding of the Day – Madeleine Martin

Honorable Mention – Emily Bertke

State Fair Qualifier – Madeleine Martin

Cake Decorating Senior Advanced

Outstanding of the Day – Emma Wilt

State Fair Qualifier – Emma Wilt

Cake Decorating Senior Beginner

Outstanding of the Day – Brooke Holthaus

State Fair Qualifier – Brooke Holthaus

Cake Decorating Junior Beginner

Outstanding of the Day – Victoria Sherman

Honorable Mention – Sadie Barfell

State Fair Qualifier – Victoria Sherman

Cake Decorating – Overall Awards: Emma Wilt

Scrapbooking Senior 2nd year or more

Outstanding of the Day – Emma Delaet

Honorable Mention – Riley Jackson

State Fair Qualifier – Emma Delaet

Scrapbooking Junior 2nd year or more

Outstanding of the Day – Ashley Gehret

Honorable Mention – Macy Klopfenstein

State Fair Qualifier – Ashley Gehret

Scrapbooking Senior 1st year

Outstanding of the Day – Julia Thompson

Honorable Mention – Chloe Weigandt

State Fair Qualifier – Julia Thompson

Scrapbooking Junior 1st year

Outstanding of the Day – Eliza Fullenkamp

Honorable Mention – Maya Oduro

State Fair Qualifier – Eliza Fullenkamp

Scrapbooking – Overall Awards: Emma Delaet