Special Interest winners


Keeping Fit – Senior

Outstanding of the Day – Faith Butler

Honorable Mention – Madison Yarkosky

State Fair Qualifier – Faith Butler

You’re the Athlete – Junior

Outstanding of the Day – Riley Barhorst

State Fair Qualifier – Riley Barhorst

Becoming Money Wise Level 1

Outstanding of the Day – Kale Barhorst

It’s My Home

Outstanding of the Day – Meredith Klein

Honorable Mention – Mackenzie Rose

State Fair Qualifier – Meredith Klein

Make Over My Space – Senior

Outstanding of the Day – Anna Meyer

Honorable Mention – Bethany Haverfield

State Fair Qualifier – Anna Meyer

Make Over My Space – Junior

Outstanding of the Day – Kateri Sherman

Honorable Mention – Tatum Werntz

State Fair Qualifier – Kateri Sherman

Home Away From Home

Outstanding of the Day – MaCalla Huelskamp

Honorable Mention – Meghan Bell

State Fair Qualifier – MaCalla Huelskamp

The Laundry Project

Outstanding of the Day – Eliza Fullenkamp

Honorable Mention – Aubrey Stickel

State Fair Qualifier – Eliza Fullenkamp

Am I Ready for Work?

Outstanding of the Day – Abby Burkett

All About Dogs 8-10

Honorable Mention – Xavier Moore

You and Your Dog 8-10

Outstanding of the Day – Mackenzie Metz

State Fair Qualifier – Mackenzie Metz

You and Your Dog 11-13

Outstanding of the Day – Addison Montague

Honorable Mention – Carson Brown

State Fair Qualifier – Addison Montague

You and Your Dog 14-18

Outstanding of the Day – Chalen Pistole

State Fair Qualifier – Chalen Pistole

Cat 1, Perfect Pals 8-10

Outstanding of the Day – Emily Stone

Honorable Mention – Blaise Stueve

State Fair Qualifier – Emily Stone

Cat 1, Perfect Pals 11-13

Outstanding of the Day – Smantha Quinlisk

Honorable Mention – Richard Bertke

State Fair Qualifier – Smantha Quinlisk

Cat 3, Leaping Forward

Outstanding of the Day – Addison Brewer

State Fair Qualifier – Addison Brewer

Pet Rabbit 8-10

Outstanding of the Day – Valerie Ferguson

Pet Rabbit 11-13

Outstanding of the Day – Tatum Werntz

State Fair Qualifier – Tatum Werntz

Reptiles & Amphibians

Outstanding of the Day – Gabriel Sloan

State Fair Qualifier – Gabriel Sloan

Self-Determined Companion Animal

Outstanding of the Day – Meredith Klein

Honorable Mention – Leilani Serrano

State FAir Qualifier – Meredith Klein

Horseless Horse

Outstanding of the Day – Ruth Carity

Honorable Mention – Avery Wurstner

Vet 1, From Airedales to Zebras

Outstanding of the Day – Hannah Schneible

State Fair Qualifier – Hannah Schneible

Vet 2, All Systems Go

Outstanding of the Day – Ashlee Hess

State Fair Qualifier – Ashlee Hess

Vet 3, On the Cutting Edge

Outstanding of the Day – Ellie Pistone

State Fair Qualifier – Ellie Pistone

How Does Your Garden Grow

Outstanding of the Day – Amanda Roush

Honorable Mention – Amanda Roush

State Fair Qualifier – Amanda Roush

Grow Your Own Vegetables

Outstanding of the Day – Ashley Roush

Honorable Mention – Ashley Roush

State Fair Qualifier – Ashley Roush

Rockets Away (Solid Fuel)

Outstanding of the Day – Jayden Gaerke

State Fair Qualifier – Jayden Gaerke

Rockets Away (Bottle Rockets)

Outstanding of the Day – River Pistone

State Fair Qualifier – River Pistone

Science Fun With Dairy Food

Outstanding of the Day – Scarlet Pistone

Honorable Mention – Kale Barhorst

State Fair Qualifier – Scarlet Pistone

Science Fun With Kitchen Chemistry

Outstanding of the Day – Amelia Phillips

Honorable Mention – Cole Butler

State Fair Qualifier – Amelia Phillips

Science Fun With Flight

Outstanding of the Day – Gustav Gothberg

Honorable Mention – Richard Bertke

State Fair Qualifier – Gustav Gothberg

Science Fun With Physics

Outstanding of the Day – Ashley Roush

State Fair Qualifier – Ashley Roush

Robotics 1 With Legos

Outstanding of the Day – Amelie Phillips

Honorable Mention – Isabella Schneer

State Fair Qualifier – Amelie Phillips

Robotics Master

Outstanding of the Day – Luke Homan

State Fair Qualifier – Luke Homan

Arcs and Sparks

Outstanding of the Day – Benjamin Goettemoller

State Fair Qualifier – Benjamin Goettemoeller

Crank it Up – Level 1

Outstanding of the Day – Levi Delaet

State Fair Qualifier – Levi Delaet

Magic of Electricity

Outstanding of the Day – Ashtin Bowman

Honorable Mention – Will Borchers

State Fair Qualifier – Ashtin Bowman

Investigating Electricity

Outstanding of the Day – Chalen Pistole

Honorable Mention – Nolan Cramer

State Fair Qualifier – Chalen Pistole

Entering Electronics

Outstanding of the Day – Kate Gothberg

State Fair Qualifier – Kate Gothberg

Astronomy

Outstanding of the Day – Marie Ballas

Model Railroading

Outstanding of the Day – Nathan Hess

Computers

Outstanding of the Day – Joseph Ballas

Music

Outstanding of the Day – Braianna Fitzgerald

Skateboarding

Outstanding of the Day – Anika Arcikauska

Self-Determined, Other

Outstanding of the Day – Ellie Pistone

Honorable Mention – Will Rethman

Club Leadership 1

Outstanding of the Day – Olivia Breinich

State Fair Qualifier – Olivia Breinich

Diversity: The Source of Our Strength:

Outstanding of the Day – Liliana Phillips

State Fair Qualifier – Liliana Phillips

My Hands to Larger Service

Outstanding of the Day – Quinci Voisard

State Fair Qualifier – Quinci Voisard

Finding Your Voice

Outstanding of the Day – Amelie Phillips

State Fair Qualifier – Amelie Phillips

Bicycling For Fun

Outstanding of the Day – Caleb Berning

Tractor Starting Up

Outstanding of the Day – Jacob Schmitmeyer

Honorable Mention – Carter Seitz

State Fair Qualifier – Jacob Schmitmeyer

State Fair Qualifier – Carter Seitz

Tractor Gearing Up

Outstanding of the Day – Shelden Pohlman

State Fair Qualifier – Shelden Pholman

Beekeeping Junior

Outstanding of the Day – Amelie Phillips

Honorable Mention – Liliana Phillips

State Fair Qualifier – Amelie Phillips

Insect Adventures Level 2

Honorable Mention – Aubrey Bodenmiller

Outdoor Adventure – Beginner Fishing

Outstanding of the Day – Kelly Thompson

Honorable Mention – Cortney DuLaney

State Fair Qualifier – Kelly Thompson

Fishing for the Intermediate

Honorable Mention – Austin Heaton

Why Trees Matter

Outstanding of the Day – Liliana Phillips

State Fair Qualifier – Liliana Phillips

Ohio Birds

Outstanding of the Day – Scarlet Pistone

State Fair Qualifier – Scarlet Pistone

Exploring Ponds

Outstanding of the Day – Jared Baker

State Fair Qualifier – Jared Baker

Riffle Senior

Outstanding of the Day – Josiah Trisler

State Fair Qualifier – Josiah Trisler

Riffle Junior

Outstanding of the Day – Abigail Knasel

Honorable Mention – Marcus Allen

State Fair Qualifier – Abigail Knasel

Archery Senior

Outstanding of the Day – Meredith Klein

Honorable Mention – Jacob Poeppelman

State Fair Qualifier – Meredith Klein

Pistol Senior

Outstanding of the Day – Kyle Low

Honorable Mention – Doug Ellisou

State Fair Qualifier – Kyle Low

Hunting & Wildlife Senior

Honorable Mention – Jessie Abke

Muzzle Loading Senior

Outstanding of the Day – Emma Keykens

State Fair Qualifier – Emma Keykens

Living History Junior

Honorable Mention – Cheyenne Wooddell

Shotgun Junior

Outstanding of the Day – Maddox Abke

State Fair Qualifier – Maddox Abke

Safe Use of Guns

Honorable Mention – J’Sienna Trimble

Basic Archery

Outstanding of the Day – Cole DuLaney

State Fair Qualifier – Cole DuLaney

Natural Resources Best of Class – Kelly Thompson

Shooting Sports Best of Class – Meredith Kleiu

Overall Best Electricity Project – Katherine Gothberg

STEM Engineering & Food Science Best of Class – Amelia Phillips

Engineering Best of Class – Kate Gothberg

Vet, All Systems Go Best of Class – Ellie Pistone

Companion Animals Best of Class – Meredith Klein

Leadership Best of Class – Quinci Voisard

Workforce Preparation Best of Class – Abby Burkett

Self-Determined State Fair Qualifier Senior – Ellie Pistone

Self-Determined State Fair Qualifier Junior – Marie Ballas