Nice variety and fun to be had at the 164th Auglaize County Fair.


By Merri Hanjora - [email protected]



People are walking along the midway at a previous Auglaize County Fair in this file photo.

People are walking along the midway at a previous Auglaize County Fair in this file photo.


Craig J. Orosz | The Lima News

2016 AUGLAIZE COUNTY FAIR SCHEDULE

Sunday, July 31st

Senior Fair

9:00 a.m. Open Horse Show

10:00 a.m. Open Horticulture Show (Horticulture Bldg.)

10:00 a.m. Open Can Goods and Bake Goods Show ( Horticulture Bldg.)

10:00 a.m. Booths available for set-up in Commercial Bldg.

12 Noon Ribbon Cutting (Front Gate)

12 Noon District Holstein Cattle should be in place

12:30 p.m. Open Horseshoe Pitch Tournament - Class B Tournament

1-4 p.m. Children Choosing Christ - The True Treasure (Gospel Tent)

2:00 p.m. Open Beef Breeding Show, followed by live part Junior Fair Beef Carcass Show, followed by

Open Steer & Feeder Calf Show, immediately followed by Cattlemen’s Born & Raised Steer Show (Barn # 1)

2-4 p.m. Dare Program (Kid’s Tent)

2:00 p.m. Open Class Barrow & Gilt Show in Show Arena

6:00 p.m. First Place and Best of Show Cake Auction In the Kids Tent at the East end of the Commercial Bldg.

6:00 p.m. Cheerleading Contest (Grandstand)

6-9 p.m. Phillip Fox Band (Mike Swaney Entertainment Tent)

7:30 p.m. Legacy Five (Gospel Tent)

Junior Fair

12 noon - 8 p.m. Booths available for set-up (Exhibit Building)

12:00 noon Rabbit Weigh-in

1:00 p.m. 4-H Style Review (Junior Fair Building)

2:00 p.m. Open Class Beef Breeding Show (Show Barn 1) followed by Live Part of Junior Fair Beef Carcass

followed by Open Steer and Feeder Show followed by Cattlemen’s Born & Raised Steer Show

Monday, August 1st

MENS DAY

Senior Fair

10 a.m.-12 p.m. Craft Demo - Craft Demonstration in the Fine Arts Building

12 noon Registration for Auglaize County Pork Producers Adult & Pee Wee Showmanship closes.

12 noon-dusk New Knoxville Historical Society Displays and Demonstrations (Log Cabin)

1-3 p.m. Craft Demo - Craft Demonstration in the Fine Arts Building

5:00 p.m. Adult Pee Wee Pork Producers Showmanship

6:30 p.m. Open Horseshoe Pitch Tournament - Class A Tournament

6:30 p.m. Registration for Auglaize County Pedal Pull (Mike Swaney Free Entertainment Tent)

6:30 p.m. Jr. Fair King & Queen Coronation - Free Grandstands

7:00 p.m. District 12 Holstein Show (Show Barn #1)

7:00 p.m. Auglaize County Pedal Pull for Children (Mike Swaney Free Entertainment Tent)

7:00 p.m. Auglaize County High School Band Show - Free Grandstands

7:30 p.m. The Jim Brady Trio (Gospel Tent)

Junior Fair

8 - 2:00 p.m. Booths available for set-up (Exhibit Building)

9:00 a.m. 4-H Demonstration Contest (Junior Fair Building)

9:00 a.m. Junior Fair Horse and Pony Show (Horse Show)

9:00 a.m. Junior Fair Swine Showmanship (Swine Arena)

12:00 noon Junior Fair Board Meeting (Junior Fair Offi ce)

2:00 p.m. Junior Fair Booths in place for judging (Exhibit Building)

6:30 p.m. Junior Fair King & Queen Coronation (Grandstand)

Tuesday, August 2nd

SENIOR CITIZEN’S APPRECIATION DAY / KID’S DAY / HARNESS RACING

Senior Fair

10 a.m.-12 p.m. Craft Demo - Craft Demonstration in the Fine Arts Building - Every day Monday - Friday

12 noon-4 p.m. Get Active at the Fair

12 noon-dusk Cridersville Historical Society Displays and Demonstrations (Log Cabin)

12:30-1:30 p.m. Stevens Puppets: Sleeping Beauty (Kids tent)

12-3 p.m. Mike Hemmelgarn, comedy Juggler, Ventriloquist - Strolling Grounds

1:00 p.m. Zumba (Kid’s Tent)

2:00 p.m. Croxx Maxx (Kid’s Tent)

1-3 p.m. Craft Demo - Craft Demonstration in the Fine Arts Building - Every day Monday - Friday

3-4 p.m. Stevens Puppets: Sleeping Beauty (under the grandstand)

3-4 p.m. Mike Hemmelgarn, comedy Juggler, Ventriloquist (Kids Tent)

5-6 p.m. Stevens Puppets: Sleeping Beauty (under the grandstand)

6:00 p.m. Beekeeping presentation (Jr. Fair Bldg.)

6:30 p.m. Harness Racing, MOON CITY TROT - Free Grandstand

7-10 p.m. Beer Barrel Boys (Mike Swaney Entertainment Tent)

7:30 p.m. Triumphant Quartet (Gospel Tent)

8:00 p.m. Pig/Calf Scramble (MakeUp Arena)

Junior Fair

8:00 a.m. Junior Fair Rabbit Showmanship and Show (Show Barn 2)

9:00 a.m. FCCLA Show (Junior Fair Building)

9:00 a.m. Junior Fair Market Goat and Boer Breeding Goat Show (Swine Arena)

10:00 a.m. Junior Fair Dairy Show and Showmanship (Show Barn 1)

*milk cows released immediately after the show

12:00 noon Junior Fair Board Meeting (Junior Fair Office)

4:00 p.m. Junior Fair Showmanship, Sheep Breeding and Market Lamb Show (Show Barn 1)

Wednesday, August 3rd

LADIES DAY / HARNESS RACING Senior Fair

10 a.m.-12 p.m. Craft Demo - Craft Demonstration in the Fine Arts Building

noon-dusk NEW BREMEN Historical Society Displays and Demonstrations (Log Cabin)

1-3:00 p.m. Craft Demo - Craft Demonstration in the Fine Arts Building

1-4:00 p.m. Children Choosing Christ - The True Treasure (Gospel Tent)

2-6 p.m. Fine Arts Premiums paid out in the Fine Arts Building

6:30 p.m. Horseshoe Pitch Class B Team Tournament

6:30 p.m. Harness Racing, MOON WALK PACE - Free Grandstand

7-11 p.m. T-102 Country Star Playoff Final (Mike Swaney Free Entertainment Tent)

7:00 p.m. Floral Show (Horticulture Building)

7:00 p.m. Tim Kuenning and son wood carving

7:00 p.m. Baking Contest (Horticulture Bldg.)

7:00 p.m. Jr. Baking Contest (Horticulture Bldg.)

7:00 p.m. Homemade Wine & Beer Judging (Horticulture Bldg.)

7:30 p.m. The Isaacs (Gospel Tent)

Junior Fair

9:00 a.m. Junior Fair Market Hog Show (Swine Arena)

10:00 a.m. Poultry Showmanship, Market Broiler and Market Turkey Show (Show Barn 2)

12:00 noon Junior Fair Board Meeting (Junior Fair Office)

2:00 p.m. Junior Fair Beef Breeding and Feeder Calf Show (Show Barn 1)

followed by Junior Fair Beef Showmanship

6:30 p.m. Junior Fair Horse Contesting Show (Horse Arena)

7:00 p.m. Junior Fair Dairy and Market Steer Shows (Show Barn 1)

* Carcass Contest results will be announced during the steer show.

Thursday, August 4th

VETERAN’S DAY / DEMOLITION DERBY

Senior Fair

10 a.m.-12 p.m. Craft Demo - Craft Demonstration in the Fine Arts Building

9:00 a.m. Auglaize County Born & Raised Barrow/Gilt Show

12 noon-dusk Auglaize County Historical Society Displays and Demonstrations (Log Cabin)

1-3 p.m. Craft Demo - Craft Demonstration in the Fine Arts Building

3:00 p.m. Goat Pee Wee & Adult Showmanship (Show Barn #1)

1-4 p.m. Children Choosing Christ - The True Treasure (Gospel Tent)

1-6 p.m. American Red Cross Bloodmobile

6:00 p.m. Veterans Program (Mike Swaney Entertainment Tent)

6:30 p.m. Horseshoe Pitch Doubles Tournament

7:00 p.m. Tim Kuenning & Son, Woodcarvers - On the Grounds

7:30 p.m. Demolition Derby - Free Grandstand

7:30 p.m. The Browns (Gospel Tent)

8-11 p.m. The Earthquakers (Mike Swaney Free Entertainment Tent)

Junior Fair

8:30 a.m. Junior Fair Poultry Breeding Show (Show Barn 2)

9:00 a.m. Junior Fair Goat Showmanship & Dairy, Pygmy & Kinder Goat Show (Show Barn 1)

12:00 noon Junior Fair Board Meeting (Junior Fair Offi ce)

6:00 p.m. 4-H Cloverbud Presentations (Junior Fair Building)

7:00 p.m. Showmanship Sweepstakes (Show Barn 1)

Friday, August 5th

Senior Fair

10 a.m.-12 p.m. Craft Demo - Craft Demonstration in the Fine Arts Building

12 noon-dusk Minster Historical Society Displays and Demonstrations (Log Cabin)

1-3 p.m. Craft Demo - Craft Demonstration in the Fine Arts Building

3:30-4:30 p.m. Weigh In Sheep & Goats

5:30 p.m. Open Born & Bred Market Goat Show

6:15 p.m. Jackpot Market Lamb in Show Barn #2

6:30 p.m. Horseshoe Pitch - Class B Invitational

7:00 p.m. Mike Bishop (Mike Swaney Entertainment Tent)

7:00 p.m. Tim Kuenning & Son, Woodcarvers - On the Grounds

7:30 p.m. Soul’d Out Quartet (Gospel Tent)

8:00 p.m. New Song (Grandstand)

8-11 p.m. Naked Karate Girls (Mike Swaney Free Entertainment Tent)

Junior Fair

9:00 a.m. Junior Fair Horse Roping Show (Horse Arena) followed by Horse Fun Show

9:00 a.m. Junior Fair Livestock Sale (Hog Arena) – Sheep, Hogs

12:00 noon Junior Fair Board Meeting (Junior Fair Offi ce)

Saturday, August 6th

KIDS DAY

Senior Fair

11:00 a.m. Auglaize County Fair Speed Show in Horse Arena

12 noon-dusk Uniopolis & Buckland Historical Society Displays and Demonstrations (Log Cabin)

12:30-1:30 p.m. Stevens Puppets: Wizard of OZ (under the grandstand)

12 noon - 4 p.m. Mike Hemmelgarn, comedy Juggler, Ventriloquist - Strolling Grounds

12:30 p.m. Southern Extreme Bull Riding - Free Grandstand

1:00 p.m. Corn Hole Tournament (Horseshoe Pit)

2-3 p.m. Mike Hemmelgarn, comedy Juggler, Ventriloquist (under the grandstand)

1:00p.m. WAR Wrestling (Mike Swaney Entertainment Tent)

3:00 p.m. Another Round (Mike Swaney Entertainment Tent)

3-4 p.m. Stevens Puppets: Wizard of OZ (under the grandstand)

4-5 p.m. Mike Hemmelgarn, comedy Juggler, Ventriloquist(under the grandstand)

4:00 p.m. Woodcarver Auction - Free Grandstand

5:00 PM Guy Penrod (Gospel Tent)

6:00 p.m. Baggo Tournament in Horseshoe Pit

6:00 p.m. Moon City Nationals NTPA Grand National Tractor Pull - Free Grandstand

8-11 p.m. Nashville Crush (Mike Swaney Entertainment Tent)

Junior Fair

9:00 a.m. 4-H Dog Show (Junior Fair Building)

9:00 a.m. Junior Fair Livestock Sale (Show Barn 1) – Goats, Rabbits, Dairy Milk, Poultry, Steers

12:00 noon Junior Fair Board Meeting (Junior Fair Office)

7:00 p.m. Best Dressed Animal and Animal Calling Contest (Show Barn 2)

11:00 p.m. - 12:00 midnight – Rabbit and Poultry projects are released

12:00 midnight Junior Fair Projects Released

WAPAKONETA —The 164th Auglaize County Fair begins July 31 and runs through Aug. 6.

“This is the largest event in the county that brings a little bit from each community together for a time. Every community in Auglaize County comes here,” said Fred Piehl, Auglaize County fair manager. “We have well over a couple thousand kids involved in the junior fair program and over 400 campers. We just have a lot of participation from all over the county.”

The fair board members are always looking for new things to bring to the fair to attract and appeal to a wide variety of people.

“Something new this year on Friday night at the grandstand, we have a Christian concert. The group New Song will perform,” Piehl said.

The concert is free, just pay to get into the fairgrounds.

“We have never done this before and we are excited. We teamed up with First United Methodist Church, in Wapakoneta and First Church of New Knoxville. They have had this concert in the park for a couple of years and we were looking to do something different, and they were looking for a change in place. It all worked out,” Piehl said.

The Auglaize County Fair has a variety of Christian musicians this year including Legacy Five, The Jim Brady Trio, Triumphant Quartet,The Isaacs, The Browns, Soul’d Out Quartet, New Song and Guy Penrod.

“Guy Penrod is back in the Gospel Tent. This was a major hit last year so we are bringing him back this year,” Piehl said.

Children can rest assured, as Big O Amusements are providing the always popular fair rides. Wristband prices from 1 to 5 p.m. are $15 and from 6 to 11 p.m. $16. All day is $18. On Tuesday and Saturday, which is Kids Day, the prices are $12 from noon to 5 p.m. and $16 from 6 to 11 p.m. or all day, for $18. The rides are closed daily from 5 to 6 p.m. for maintenance.

“Saturday night is packed. We have the Guy Penrod concert and tractor pull in the grandstand. Also, Nashville Crush plays Saturday night. A lot going on Saturday with a wide variety of music and events,” Piehl said.

Although every night at the fair is pretty good.

“Something else, Sunday is the cheerleading competition. Monday the king and queen coronation and high school band show sponsored by Happy Daz and Beer Barrel. A musical group, will be playing, and we are having an open air teen dance on the race track,” Piehl said.

Of course, there will be no shortages of fair food.

“We have a wide variety of that, good old fair food,” Piehl said.

The 164th Auglaize County Fair runs through Aug. 6. Admission is $8, with children nine and younger free. Weekly passes are $30 and there are daily gate admission specials:

•Aug. 1: Men’s Day, 8 a.m. to 5 p.m. free admission with canned good or nonperishable item.

•Aug. 2: Kids and Senior Citizens Day, $20 discount for seniors with Golden Buckeye Card or other proof of age and children are free up to 18 years old from 8 a.m. to 5 p.m. Also $5 admission with coupon from an Auglaize county Beer Barrel or Happy Daz restaurant

•Aug. 3: Ladies Day, 8 a.m. to 5 p.m. free admission with canned good or nonperishable item

•Aug. 4: Veterans Day, free admission with proof of service.

•Aug. 6: Kids Day, free admission for children up to 18 years of age from 8 a.m. to 5 p.m.

For information, visit http://auglaizecountyfair.org or call 419-738-2515.

People are walking along the midway at a previous Auglaize County Fair in this file photo.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/47/2016/07/web1_Aug_Co_Fair_11co.jpgPeople are walking along the midway at a previous Auglaize County Fair in this file photo. Craig J. Orosz | The Lima News

By Merri Hanjora

[email protected]

2016 AUGLAIZE COUNTY FAIR SCHEDULE

Sunday, July 31st

Senior Fair

9:00 a.m. Open Horse Show

10:00 a.m. Open Horticulture Show (Horticulture Bldg.)

10:00 a.m. Open Can Goods and Bake Goods Show ( Horticulture Bldg.)

10:00 a.m. Booths available for set-up in Commercial Bldg.

12 Noon Ribbon Cutting (Front Gate)

12 Noon District Holstein Cattle should be in place

12:30 p.m. Open Horseshoe Pitch Tournament – Class B Tournament

1-4 p.m. Children Choosing Christ – The True Treasure (Gospel Tent)

2:00 p.m. Open Beef Breeding Show, followed by live part Junior Fair Beef Carcass Show, followed by

Open Steer & Feeder Calf Show, immediately followed by Cattlemen’s Born & Raised Steer Show (Barn # 1)

2-4 p.m. Dare Program (Kid’s Tent)

2:00 p.m. Open Class Barrow & Gilt Show in Show Arena

6:00 p.m. First Place and Best of Show Cake Auction In the Kids Tent at the East end of the Commercial Bldg.

6:00 p.m. Cheerleading Contest (Grandstand)

6-9 p.m. Phillip Fox Band (Mike Swaney Entertainment Tent)

7:30 p.m. Legacy Five (Gospel Tent)

Junior Fair

12 noon – 8 p.m. Booths available for set-up (Exhibit Building)

12:00 noon Rabbit Weigh-in

1:00 p.m. 4-H Style Review (Junior Fair Building)

2:00 p.m. Open Class Beef Breeding Show (Show Barn 1) followed by Live Part of Junior Fair Beef Carcass

followed by Open Steer and Feeder Show followed by Cattlemen’s Born & Raised Steer Show

Monday, August 1st

MENS DAY

Senior Fair

10 a.m.-12 p.m. Craft Demo – Craft Demonstration in the Fine Arts Building

12 noon Registration for Auglaize County Pork Producers Adult & Pee Wee Showmanship closes.

12 noon-dusk New Knoxville Historical Society Displays and Demonstrations (Log Cabin)

1-3 p.m. Craft Demo – Craft Demonstration in the Fine Arts Building

5:00 p.m. Adult Pee Wee Pork Producers Showmanship

6:30 p.m. Open Horseshoe Pitch Tournament – Class A Tournament

6:30 p.m. Registration for Auglaize County Pedal Pull (Mike Swaney Free Entertainment Tent)

6:30 p.m. Jr. Fair King & Queen Coronation – Free Grandstands

7:00 p.m. District 12 Holstein Show (Show Barn #1)

7:00 p.m. Auglaize County Pedal Pull for Children (Mike Swaney Free Entertainment Tent)

7:00 p.m. Auglaize County High School Band Show – Free Grandstands

7:30 p.m. The Jim Brady Trio (Gospel Tent)

Junior Fair

8 – 2:00 p.m. Booths available for set-up (Exhibit Building)

9:00 a.m. 4-H Demonstration Contest (Junior Fair Building)

9:00 a.m. Junior Fair Horse and Pony Show (Horse Show)

9:00 a.m. Junior Fair Swine Showmanship (Swine Arena)

12:00 noon Junior Fair Board Meeting (Junior Fair Offi ce)

2:00 p.m. Junior Fair Booths in place for judging (Exhibit Building)

6:30 p.m. Junior Fair King & Queen Coronation (Grandstand)

Tuesday, August 2nd

SENIOR CITIZEN’S APPRECIATION DAY / KID’S DAY / HARNESS RACING

Senior Fair

10 a.m.-12 p.m. Craft Demo – Craft Demonstration in the Fine Arts Building – Every day Monday – Friday

12 noon-4 p.m. Get Active at the Fair

12 noon-dusk Cridersville Historical Society Displays and Demonstrations (Log Cabin)

12:30-1:30 p.m. Stevens Puppets: Sleeping Beauty (Kids tent)

12-3 p.m. Mike Hemmelgarn, comedy Juggler, Ventriloquist – Strolling Grounds

1:00 p.m. Zumba (Kid’s Tent)

2:00 p.m. Croxx Maxx (Kid’s Tent)

1-3 p.m. Craft Demo – Craft Demonstration in the Fine Arts Building – Every day Monday – Friday

3-4 p.m. Stevens Puppets: Sleeping Beauty (under the grandstand)

3-4 p.m. Mike Hemmelgarn, comedy Juggler, Ventriloquist (Kids Tent)

5-6 p.m. Stevens Puppets: Sleeping Beauty (under the grandstand)

6:00 p.m. Beekeeping presentation (Jr. Fair Bldg.)

6:30 p.m. Harness Racing, MOON CITY TROT – Free Grandstand

7-10 p.m. Beer Barrel Boys (Mike Swaney Entertainment Tent)

7:30 p.m. Triumphant Quartet (Gospel Tent)

8:00 p.m. Pig/Calf Scramble (MakeUp Arena)

Junior Fair

8:00 a.m. Junior Fair Rabbit Showmanship and Show (Show Barn 2)

9:00 a.m. FCCLA Show (Junior Fair Building)

9:00 a.m. Junior Fair Market Goat and Boer Breeding Goat Show (Swine Arena)

10:00 a.m. Junior Fair Dairy Show and Showmanship (Show Barn 1)

*milk cows released immediately after the show

12:00 noon Junior Fair Board Meeting (Junior Fair Office)

4:00 p.m. Junior Fair Showmanship, Sheep Breeding and Market Lamb Show (Show Barn 1)

Wednesday, August 3rd

LADIES DAY / HARNESS RACING Senior Fair

10 a.m.-12 p.m. Craft Demo – Craft Demonstration in the Fine Arts Building

noon-dusk NEW BREMEN Historical Society Displays and Demonstrations (Log Cabin)

1-3:00 p.m. Craft Demo – Craft Demonstration in the Fine Arts Building

1-4:00 p.m. Children Choosing Christ – The True Treasure (Gospel Tent)

2-6 p.m. Fine Arts Premiums paid out in the Fine Arts Building

6:30 p.m. Horseshoe Pitch Class B Team Tournament

6:30 p.m. Harness Racing, MOON WALK PACE – Free Grandstand

7-11 p.m. T-102 Country Star Playoff Final (Mike Swaney Free Entertainment Tent)

7:00 p.m. Floral Show (Horticulture Building)

7:00 p.m. Tim Kuenning and son wood carving

7:00 p.m. Baking Contest (Horticulture Bldg.)

7:00 p.m. Jr. Baking Contest (Horticulture Bldg.)

7:00 p.m. Homemade Wine & Beer Judging (Horticulture Bldg.)

7:30 p.m. The Isaacs (Gospel Tent)

Junior Fair

9:00 a.m. Junior Fair Market Hog Show (Swine Arena)

10:00 a.m. Poultry Showmanship, Market Broiler and Market Turkey Show (Show Barn 2)

12:00 noon Junior Fair Board Meeting (Junior Fair Office)

2:00 p.m. Junior Fair Beef Breeding and Feeder Calf Show (Show Barn 1)

followed by Junior Fair Beef Showmanship

6:30 p.m. Junior Fair Horse Contesting Show (Horse Arena)

7:00 p.m. Junior Fair Dairy and Market Steer Shows (Show Barn 1)

* Carcass Contest results will be announced during the steer show.

Thursday, August 4th

VETERAN’S DAY / DEMOLITION DERBY

Senior Fair

10 a.m.-12 p.m. Craft Demo – Craft Demonstration in the Fine Arts Building

9:00 a.m. Auglaize County Born & Raised Barrow/Gilt Show

12 noon-dusk Auglaize County Historical Society Displays and Demonstrations (Log Cabin)

1-3 p.m. Craft Demo – Craft Demonstration in the Fine Arts Building

3:00 p.m. Goat Pee Wee & Adult Showmanship (Show Barn #1)

1-4 p.m. Children Choosing Christ – The True Treasure (Gospel Tent)

1-6 p.m. American Red Cross Bloodmobile

6:00 p.m. Veterans Program (Mike Swaney Entertainment Tent)

6:30 p.m. Horseshoe Pitch Doubles Tournament

7:00 p.m. Tim Kuenning & Son, Woodcarvers – On the Grounds

7:30 p.m. Demolition Derby – Free Grandstand

7:30 p.m. The Browns (Gospel Tent)

8-11 p.m. The Earthquakers (Mike Swaney Free Entertainment Tent)

Junior Fair

8:30 a.m. Junior Fair Poultry Breeding Show (Show Barn 2)

9:00 a.m. Junior Fair Goat Showmanship & Dairy, Pygmy & Kinder Goat Show (Show Barn 1)

12:00 noon Junior Fair Board Meeting (Junior Fair Offi ce)

6:00 p.m. 4-H Cloverbud Presentations (Junior Fair Building)

7:00 p.m. Showmanship Sweepstakes (Show Barn 1)

Friday, August 5th

Senior Fair

10 a.m.-12 p.m. Craft Demo – Craft Demonstration in the Fine Arts Building

12 noon-dusk Minster Historical Society Displays and Demonstrations (Log Cabin)

1-3 p.m. Craft Demo – Craft Demonstration in the Fine Arts Building

3:30-4:30 p.m. Weigh In Sheep & Goats

5:30 p.m. Open Born & Bred Market Goat Show

6:15 p.m. Jackpot Market Lamb in Show Barn #2

6:30 p.m. Horseshoe Pitch – Class B Invitational

7:00 p.m. Mike Bishop (Mike Swaney Entertainment Tent)

7:00 p.m. Tim Kuenning & Son, Woodcarvers – On the Grounds

7:30 p.m. Soul’d Out Quartet (Gospel Tent)

8:00 p.m. New Song (Grandstand)

8-11 p.m. Naked Karate Girls (Mike Swaney Free Entertainment Tent)

Junior Fair

9:00 a.m. Junior Fair Horse Roping Show (Horse Arena) followed by Horse Fun Show

9:00 a.m. Junior Fair Livestock Sale (Hog Arena) – Sheep, Hogs

12:00 noon Junior Fair Board Meeting (Junior Fair Offi ce)

Saturday, August 6th

KIDS DAY

Senior Fair

11:00 a.m. Auglaize County Fair Speed Show in Horse Arena

12 noon-dusk Uniopolis & Buckland Historical Society Displays and Demonstrations (Log Cabin)

12:30-1:30 p.m. Stevens Puppets: Wizard of OZ (under the grandstand)

12 noon – 4 p.m. Mike Hemmelgarn, comedy Juggler, Ventriloquist – Strolling Grounds

12:30 p.m. Southern Extreme Bull Riding – Free Grandstand

1:00 p.m. Corn Hole Tournament (Horseshoe Pit)

2-3 p.m. Mike Hemmelgarn, comedy Juggler, Ventriloquist (under the grandstand)

1:00p.m. WAR Wrestling (Mike Swaney Entertainment Tent)

3:00 p.m. Another Round (Mike Swaney Entertainment Tent)

3-4 p.m. Stevens Puppets: Wizard of OZ (under the grandstand)

4-5 p.m. Mike Hemmelgarn, comedy Juggler, Ventriloquist(under the grandstand)

4:00 p.m. Woodcarver Auction – Free Grandstand

5:00 PM Guy Penrod (Gospel Tent)

6:00 p.m. Baggo Tournament in Horseshoe Pit

6:00 p.m. Moon City Nationals NTPA Grand National Tractor Pull – Free Grandstand

8-11 p.m. Nashville Crush (Mike Swaney Entertainment Tent)

Junior Fair

9:00 a.m. 4-H Dog Show (Junior Fair Building)

9:00 a.m. Junior Fair Livestock Sale (Show Barn 1) – Goats, Rabbits, Dairy Milk, Poultry, Steers

12:00 noon Junior Fair Board Meeting (Junior Fair Office)

7:00 p.m. Best Dressed Animal and Animal Calling Contest (Show Barn 2)

11:00 p.m. – 12:00 midnight – Rabbit and Poultry projects are released

12:00 midnight Junior Fair Projects Released

Reach Merri Hanjora at 567-242-0511.

Reach Merri Hanjora at 567-242-0511.