Shelby County Fair Senior Fair results


Floriculture

Roses

Red/red blend hybrid tea roses, first place, Barb Wical, Jackson Center

Orange/blend hybrid tea rose, first place, Barb Wical, Jackson Center; second place, Eldon Wical, Jackson Center

Any other hybrid tea rose, first place, Eldon Wical, Jackson Center; second place, Barb Wical, Jackson Center

Floribunda/polyantha roses, first place, Eldon Wical, Jackson Center; second place, Barb Wical, Jackson Center

Full-blown hybrid tea rose, first place, Barb Wical, Jackson Center; second place, Eldon Wical, Jackson Center

Miniature Rose, unnamed, first place, Maxine Byler, Sidney

Shrub rose, first place, Eldon Wical, Jackson Center; second place, Barb Wical, Jackson Center; third place, Ann Heeley, Sidney

Horticultural exhibits

Tuberous begonia, first place, Marcia Grigg, Sidney; second place, Marcia Grigg, Sidney; third place, Nancy L. Morgan, Sidney

Marigold, large, first place, Russell Cook, Sidney; second place, Eldon Wical, Jackson Center; third place, Lynn Cook, Sidney

Marigold, dwarf, first place, Nancy L. Morgan, Sidney; second place, Nancy L. Morgan; third place, Lucy Gaier, Minster

Zinnia, small, first place, Barb Wical, Jackson Center; second place, Nancy L. Morgan, Sidney; third place, Lucy Gaier, Minster

Zinnia, medium, first place, Nancy L. Morgan, Sidney; second place, Barb Wical, Jackson Center; third place, Nancy Russell, Sidney

Snapdragons, large, first place, Nancy L. Morgan, Sidney; second place, Lucy Gaier, Minster

Snapdragons, dwarf, second place, Lucy Gaier, Minster

Gladiolus, large, first place, Megan Coffield, Sidney; second place, Linda Jennings, Sidney; third place, Christina Bergman, Russia

Gladiolus, medium, first place, Barb Wical, Jackson Center; second place, Christina Bergman, Russia; third place, Linda Jennings, Sidney

Gladiolus, small, first place, Carol Braun, Anna

Petunias, first place, Lucy Gaier, Minster; second place, Linda Jennings, Sidney; third place, Barb Wical, Jackson Center.

Dahlia, large, first place, Lucy Gaier, Minster

Dahlia, medium, first place, Lynn Cook, Sidney; second place, Russell Cook, Sidney; third place, Lynn Cook, Sidney

Dahlia, small, first place, Lynn Cook, Sidney; second place, Linda Jennings, Sidney; third place, Lucy Gaier, Minster

Rudbeckia, first place, Nancy Russell, Sidney; second place, Barb Wical, Jackson Center; third place, Robin Laughlin, Sidney

Rudbeckia, yellow or gold, first place, Nancy L. Morgan; second place, Lynn Cook, Sidney; third place, Marlene Crusey Sidney

Rudbeckia, purple or pink, first place, Lynn Cook, Sidney; second place, Carole Carruthers, Maplewood; third place, Lynn Cook, Sidney

Rudbeckia, any color, first place, Lynn Cook, Sidney; second place, Nancy Russell, Sidney; third place, Russell Cook, Sidney

Shasta daisy, first place, Barb Wical, Jackson Center; second place, Carol Braun, Anna; third place Marlene Crusey, Sidney

Liatris, first place, Carol Braun, Anna; second place, Carole Carruthers, Maplewood; third place, Ann Heeley, Sidney

Perennial phlox, first place, Janice Michael, Sidney; second place, Marlene Crusey, Sidney; third place, Lynn Cook, Sidney

Celosia, crested and plum, first place, Lynn cook

Hosta, single leaf, large, first place, Eldon Wical, Jackson Center; second place, Linda Jennings, Sidney; third place; Carole Carruthers, Maplewood

Hosta, single leaf, medium, first place, Marcia Grigg, Sidney; second place, Lucy Gaier, Minster; third place, Barb Wical, Jackson Center

Hosta, single leaf, small, first place, Ann Heeley, Sidney; second place, Marcia Gregg; third place, Nancy L. Morgan

Hosta, collection of three varieties, first place, Marcia Grigg, Sidney; second place, Eldon Wical, Jackson Center; third place, Lucy Gaier

Ornamental grass, first place, Marcia Grigg, Sidney; second place, Lynn Cook, Sidney; third place, Janice Michael, Sidney

Coleus, one stem, first place, Nancy L. Morgan, first place; Lucy Gaier, Minster; third place Maxine Byler, Sidney

Artemesia, one stem, first place, Patt Vanskiver, Sidney; second place, Marcia Grigg, Sidney; third place, Janice Michael, Sidney

Ornamental foliage, first place, Nancy L. Morgan, Sidney; second place, Nancy L. Morgan, Sidney; third place, Ann Heeley, Sidney

Any other annual, round form, first place, Lynn Cook, Sidney; second place, Nancy L. Morgan, Sidney; third place, Nancy L. Morgan, Sidney

Any other, perennial round form, first place, Lynn Cook, Sidney; second place, Nancy Russell, Sidney; third place, Linda Jennings, Sidney

Any other, annual spike form, first place, Nancy L. Morgan, Sidney; second place, Eldon Wical, Jackson Center; third place, Barb Wical, Jackson Center

Any other, perennial spike form, first place, Russell Cook, Sidney; second place, Ann Heeley, Sidney; third place, Eldon Wical, Jackson Center

Any other, annual spray form, first place, Ann Heeley, Sidney

Any other, perennial spray form, first place, Carole Carruthers, Maplewood; second place, Nancy L. Morgan, Sidney; third place, Nancy L. Morgan, Sidney

Any summer bulb, first place, Christina Bergman, Russia; second place, Carol Braun, Anna; third place, Robin Laughlin

Any summer rhizome, first place, Ann Heeley, Sidney; second place, Nancy L. Morgan; third place, Lisa Spurgeon, Sidney

Hybrid Asiatic lily, first place, Nancy Russell, Sidney

Hybrid oriental lily, first place, Maxine Byler, Sidney; second place, Lynn Cook, Sidney; third place, Maxine Byler, Sidney

Tiger lily, first place, Lynn Cook, Sidney; second place, Lynn Cook, Sidney

Orienpet lily, first place, Maxine Byler, Sidney; second place, Selma Geib, Sidney; third place, Selma Geib, Sidney

Hemerocallis daylily, cream, first place, Nancy L. Morgan, Sidney; second place, Nancy L. Morgan, Sidney; third place, Lynn Cook, Sidney

Hemerocallis, orange/gold/yellow, first place, Nancy L. Morgan, Sidney; second place, Nancy L. Morgan, Sidney; third place, Lynn Cook, Sidney

Hemerocallis, red. burgandy, pink, first place, Lynn Cook, Sidney; second place, Nancy L. Morgan, Sidney; third place, Lynn Cook, Sidney

Hemerocallis, purple, violet, lavender, first place, Nancy L. Morgan, Sidney; second place, Nancy L. Morgan, Sidney; third place, Barb Wical, Jackson Center

Hemerocallis, mini, any color, first place, Nancy L. Morgan, Sidney; second place, Nancy L. Morgan, Sidney

Hemerocallis, specials, first place, Marlene Cruse, Sidney; second place, Nancy L. Morgan, Sidney; third place, Nancy L. Morgan, Sidney

Shrubs, flowering, first place, Nancy L. Morgan, Sidney; second place, Linda Jennings, Sidney; third place, Lynn Cook, Sidney

Hydrangea, first place, Marlene Crusey, Sidney; second place, Marlene Crusey, Sidney; third place, Lynn Cook, Sidney

Potted plants

African violet, first place, Russell Cook, Sidney; second place, Lynn Cook, Sidney; third place, Barb Wical, Jackson Center

Begonias, first place, Maxine Byler, Sidney; second place, Christine Bergman, Russia; third place, Lynn Cook, Sidney

Cactus/succulent, first place, Christina Bergman, Russia; second place, Marlene Crusey, Sidney; third place, Christina Bergman, Russia

Coleus, first place, Lynn Cook, Sidney; second place, Russell Cook, Sidney; third place, Nancy L. Morgan, Sidney

Ferns, first place, Patt Vanskiver, Sidney; second place, Linda Jennings, Sidney

Geraniums, first place, Lynn Cook, Sidney; second place, Nancy L. Morgan, Sidney; third place, Russell Cook, Sidney

Blooming, first place, Christina Bergman, Russia; second place, Lynn Cook, Sidney; third place, Selma Geib, Sidney

Foliage, first place, Lynn Cook, Sidney; second place, Christina Bergman, Russia; third place, Nancy L. Morgan, Sidney

Mixed pot, first place, Lynn Cook, Sidney; second place, Linda Jennings, Sidney

Dish garden/fairy garden, first place, Lynn Pleiman, Sidney; second place, Christina Bergman, Russia; third place, Lynn Cook, Sidney

Hanging baskets

Blooming, first place, Patt Vanskiver, Sidney; second place, Christina Bergman, Russia; third place, Maxine Byler, Sidney

Foliage, first place, Christina Bergman, Russia; second place, Lucy Gaier, Minster; third place, Lynn Cook, Sidney

Mixed basket, first place, Russell Cook, Sidney

Adult artistic design

Speaking in a monotone, first place, Marcia Grigg, Sidney; second place, Linda Jennings, Sidney; third place, Patt Vanskiver, Sidney

White house, black market, first place, Lisa Spurgeon, Sidney; second place, Patt Vanskiver, Sidney; third place, Nancy L. Morgan, Sidney

Orange you happy? first place, Lisa Spurgeon, Sidney; second place, Nancy L. Morgan, Sidney; third place, Patt Vanskiver, Sidney

Blue skies, first place, Lisa Spurgeon, Sidney; second place, Lucy Gaier, Minster

Follow the yellow brick road, first place, Lucy Gaier, Minster; second place, Megan Coffield, Sidney; third place, Maxine Byler, Sidney

Going green, first place, Nancy L. Morgan, Sidney; second place, Lisa Spurgeon, Sidney; third place, Lucy Gaier, Minster

Pastel prints, first place, Lisa Spurgeon, Sidney; second place, Patt Vanskiver, Sidney; third place, Nancy L. Morgan, Sidney

Old Glory, first place, Lisa Spurgeon, Sidney; second place, Patt Vanskiver, Sidney; third place, Linda Jennings, Sidney

All that glitters, first place, Nancy L. Morgan, Sidney; second place, Lucy Gaier, Minster

Purple mountain majesties, first place, Lisa Spurgeon, Sidney; second place, Nancy L. Morgan, Sidney; third place, Ann Heeley, Sidney

Junior class artistic design

Along the bluebird trail, first place, Emilee Vanskiver, Sidney; second place, Aubrey Byler, Sidney

Kaleidoscope, first place, Emilee Vanskiver, Sidney; second place, Aubrey Byler, Sidney

Pretty in pink, first place, Aubrey Byler, Sidney; second place, Emilee Vanskiver, Sidney