Honor roll: Russia Local School


Russia Local School

RUSSIA — Russia Local School recently released it’s honor roll for the 2015-16 second nine weeks:

Highest Honors (4.0)

Grade 7: Austin Cordonnier, Braden Hiatt, Jenna Monnin, Katelyn Monnin, Kendall Monnin, Becca Seger

Grade 8: Jessica Colby, Kayla Coverstone, Andrew DeLoye, Abigail Grillot, Natalie Klosterman, Dawson Luthman, Andrea Monnin, Sarah Pinchot, Jason Siefring

Grade 9: Raven Boerger, Shea Borchers, Augustine Cordonnier, Jenna Cordonnier, Emma DeLaet, Anna Fiessinger, Samantha Gaerke, Gregory Goubeaux, Kennedie Goubeaux, Daniel Kearns, Lee Magoto, Claire Meyer, Henry Tumbusch, Hannah Vallandingham, Grace Voisard

Grade 10: Peter Art, Claudia Counts, Luke Dahlinghaus, Jack Dapore, Megan Frazier, Claudia Heitkamp, Rebecca Pinchot, Olivia Quinter, Matthew Siefring, Cameo Wilson, Grace Saunders (PSEOP)

Grade 11: Madison Borchers, Kate Cook, Samuel Cook, Audrey Gariety, Clay George, Shaelyn Goubeaux, Maria Herron, Chloe Sherman, Audrey Voisard, Tyler Robinson (UVCC), Dylan Cordonnier (PSEOP), Tiffany Hatcher (PSEOP)

Grade 12: Elizabeth Adams, Kara Barlage, Lukas Busse, Ellie Fiessinger, Sawyer Francis, Amanda Frazier, Erin Gaerke, Alicia George, Lauren Heaton, Rachel Heuing, Molly Kearns, Rudy Langenkamp, Weston Lavy, Zachary Sherman, Evan York, Andrew Ball (PSEOP), Jordan Ball (PSEOP), Mark Siefring (PSEOP), Karissa Voisard (PSEOP)

Special Honors (3.6 – 3.999)

Grade 7: Jonathan Bell, Casey DeLaet, Kelsey Robinson, Ashley Scott, Drew Sherman

Grade 8: Alexis Fairchild, Alana Gariety, Caleb Monnin, Ajay Seger, Mackenzie Wenrick, Jessica York

Grade 9: Savannah Albers, Faith Apple, Carter Francis, Kaylee Hiatt, Justin Seger, Kaleb Sowards

Grade 10: Xavier Cordonnier, Thomasina Francis, Danielle Luthman, Madeline Moorman, Dion Puthoff

Grade 11: Brant Coverstone, Christina Gaerke, Faith Magoto, Kelsey Magoto, Claira McEldowney, Julia Monnin, Katie Swartz, Emma Vallandingham, Rachel York, Alex Seger (PSEOP), Drew Sherman (PSEOP)

Grade 12: Jared Goubeaux, Hannah Cohee (UVCC), Cody Fairchild (UVCC), Luke Heaton (UVCC), Jacob Kittel (UVCC), Tucker Wolaver (UVCC), Connor Monnin (PSEOP), Trevor Monnin (PSEOP), Harley Supinger (PSEOP)

Honors (3.2 – 3.599)

Grade 7: Nicholas Caldwell, Olivia Cook, Kyleigh Gardner, Jacob Goubeaux, Hanna Heitkamp, Alyssa Magoto, Lauren Monnier, Jalynn Osborne

Grade 8: Clare Caldwell, Adam Dapore, Mason Dapore, Olivia Moorman, Klaryssa O’Reilly, Korbin Shefbuch, Christian Stueve, Hayley Supinger

Grade 9: Jordan Busse, Madison Courter, Gavin George, Katelynn Heuing, Noah Magoto, Evan Monnier, Chloe Oakley, Laurissa Poling, Morgan Wenrick, Jordan York

Grade 10: Zachary Bell, Emily Bohman, Vanessa Ford, Brandon Koverman, Daril Lavy, Levi Lavy, Lauren Monnin, Mishaylee O’Reilly, Kylie Sherman, Carter Stueve, Alexis Monnin (PSEOP)

Grade 11: Jack Moorman, Drew Alt (UVCC), Connor Metz (UVCC), Ethan Monnier (PSEOP), Trenton Monnin (PSEOP), Cole Tebbe (PSEOP)

Grade 12: Caleb Ball, Samantha Monnin, Joseph Stickel (UVCC), Cassandra Pleiman (PSEOP), Jordan Swartz (PSEOP)

Russia Local School