Russia Local Schools honor roll


RUSSIA — Russia Local Schools has released its honor roll for the second nine weeks of the 2022-23 school year

Highest Honors (4.0)

Grade 7: Maci Armstrong, Gianna Borchers, Aryana Cordonnier, Mary Fullenkamp, Therese Gibson, Quinn Hoying, Finley Magoto, Adalia Meyer, Alysha Phlipot, Natalie Sullenberger, Simon Voisard, Jocelyn Wysocki

Grade 8: Annika Borchers, Celestine Borchers, Hazel Francis, Ava Gibson, Summer Griffith, Aubrey Hoying, Hannah Phlipot, Samuel Phlipot, Eve Rhoades

Grade 9: Annabelle Armstrong, Bernadette Borchers, Kora Doseck, Callie Goubeaux, Maddox Goubeaux, Claudia Hoehne, Catherine Homan, Kourtney Phlipot, Faith York

Grade 10: Josephine Bergman, Vincent Borchers, Zebulon Borchers, Braylon Cordonnier, Cyril Cordonnier, Shay Hammonds, Grace Monnin, Emma Muhlenkamp, Isabella Phlipot, Landon Pleiman, Grace Poeppelman, Shelden Pohlman, Mackenzie Rose, Jacob Schmitmeyer, Hannah Schneible, Addison Shappie, Abigail Sherman, Carlie Subler, Benjamin York, Elijah York

Grade 11: Emma Dapore, Felix Francis, Kori Goubeaux, Siage Hoying, Isabella Magoto, Laci Phlipot, Veronica Poling, Jaela Shappie, Victoria Sherman, Levi Delaet (UVCC), Eva Goubeaux (UVCC), Lillie Heitkamp (UVCC), Brooklyn Klosterman (UVCC), Cameron Leach (UVCC), Hayden Quinter (UVCC), Madison Rose (UVCC), Carly Supinger (UVCC)

Grade 12: Michael Bell, Cecelia Borchers, Ross Fiessinger, Abigail Fisher, Eliza Gariety, Reese Goubeaux, Seth Hiatt, Anna Meyer, Alexis Monnin, Xavier Phlipot, Simone Puthoff, Zane Shappie, Kate Sherman, Isabelle McClenen (PSEOP), Lindsey Vastano (PSEOP), Miah Monnin (UVCC)

Special Honors (3.6 – 3.999)

Grade 7: Malachi Borchers, Grace Caldwell, Elizabeth Greer, Josiah Griffith, Abraham Hoehne, Carter Hoehne, Evan Smith, Sophia York

Grade 8: Elijah Borchers, Will Borchers, Hudson Francis, Lily-Rose Francis, Madeline Hoehne, Samuel Phlipot, Elijah Schmitmeyer, Madison Schulte

Grade 9: Kylie Doseck, Cooper Francis, Jayden Gaerke, Annelise Magoto, Sienna Pleiman, Alivia Shappie, Charles Stueve

Grade 10: Dominic Francis, Micah Grieshop, Sayer Magoto, Brookelyn Meyer, Zachary Robinson, Abigail Sullenberger, Benjamin York

Grade 11: Samantha Bell, Jude Counts, Lily Fullenkamp, Alexandria Gaerke, Carley Scott, Sophia Vallandingham, Gabriel Walling (UVCC), Mary York (UVCC)

Grade 12: Kody Barhorst, Kelby Doseck, Makena Hoying, Audrey Stickel, Jenna York, Kaylina McClenen (PSEOP), Gage Rosenbeck (UVCC)

Honors (3.2 – 3.599)

Grade 7: Grant Bergman, Ruth Dapore, Cain Monnin, Macy Smith, Julia Tumbusch

Grade 8: Violet Armstrong, Stella Baugher, Aida Borchers

Grade 9: Anthony Caldwell, Leo Counts, Kassie Harvey, Ella Meyer, Camille Saunders, Cooper Unverferth, Michael Voisard

Grade 10: Ava Baugher, Emma Caldwell, Landon Monnin, Jonah York

Grade 11: Jacob Caldwell, Brayden Monnin, Ben Rinderle, Lily York

Grade 12: Matthew Caldwell, Grace Holscher, Colby Monnin, Chase Stueve, Jilian Chapman (PSEOP)