Saturday scoreboard: Fort Loramie, Minster girls 1st in Versailles Tour de Sewer


Jenna Woods

Jenna Woods


PLAYER OF THE DAY

Jenna Woods, Riverside

Riverside junior outside hitter Jenna Woods had 22 kills, six blocks and 13 digs in a 3-1 win over Mississinawa Valley on Saturday.

CROSS COUNTRY

Fort Loramie girls 1st, Botkins 3rd at Versailles Tour de Sewer Orange race: Fort Loramie, 1, 28; Botkins 3, 120; Versailles, 5, 126. Fort Loramie top runner- Olivia Borchers, 1, 19:34. Botkins top runner- Brittany Arnold, 2, 19:49; Versailles top runner- Meredith Barga, 13, 20:51.

Botkins boys 2nd, Fort Loramie 3rd at Versailles Tour de Sewer Orange race: Botkins, 2, 71; Fort Loramie, 3, 72; Versailles, 5, 155. Botkins top runner- Alan Fullenkamp, 7, 17:20. Fort Loramie top runner- Colten Gasson, 4, 16:55. Versailles top runner- Noah Shimp, 29, 18:22.

Minster girls 1st, Russia 3rd at Versailles Tour de Sewer Black race: Minster, 1, 32; Russia, 3, 104; Houston, 10, 271; Jackson Center DNP; Fairlawn DNP.

Minster top runner- Ella Boate, 2, 19:17. Russia top runner- Becca Seger, 3, 20:15. Houston top runner- Ava Knouff, 26, 22:49. Fairlawn top runner- Myla Cox, 23, 22:18. Jackson Center top runner- Ariana Gross, 81, 29:14.

Minster boys 1st, Houston 3rd at Versailles Tour de Sewer Black race: Minster, 1, 39; Houston, 3, 101; Russia, 4, 118; Jackson Center, 10, 270; Fairlawn DNP.

Minster top runner- Alex Albers, 1, 16:35. Houston top runner- Hunter Mowery, 4, 17:32. Russia top runner- Nicholas Caldwell, 7, 17:37. Jackson Center top runner- Kellen Reichert, 6, 17:34. Fairlawn top runner- Levi Barthauer, 38, 19:06.

Sidney boys 4th at Piqua Under the Lights Invitational: Sidney, 4, 121. Top runner- Grant Hoying, 17, 17:17.

Sidney girls 4th at Piqua Under the Lights Invitational: Sidney, 4, 130. Top runner- Emily Fleming, 16, 21:23.

Anna boys 3rd at Van Wert Health Invitational: Anna, 3, 85. Top runner- Hayden Schmidt, 1, 16:17.

Anna girls 1st at Van Wert Health Invitational: Anna, 1, 62. Bethany Althauser, 6, 20:39.

VOLLEYBALL

Anna 3, Botkins 1: 26-24, 23-25, 25-23, 25-21.

Fort Loramie 3, New Bremen 1: 25-18, 25-15, 20-25, 25-17.

Russia 3, Lehman Catholic 0: 25-19, 25-16, 25-23.

Fairlawn 4, Newton 1: 25-13, 25-21, 22-25, 25-18.

Minster 3, West Liberty-Salem 0: 25-10, 25-16, 25-23.

Riverside 3, Mississinawa Valley 1: 25-23, 25-18, 14-25, 25-16.

Versailles 3, Dayton Christian 1: 25-22, 25-13, 20-25, 25-13.

BOYS GOLF

Minster 3rd at MAC tournament: Minster, 3, 356; Versailles, 5, 363; New Bremen, 7, 381. Minster medalist- Joseph Magoto, 81. Versailles medalist- Justin Heitkamp, 84. New Bremen medalist- Jared Bergman, 89.

Anna 10th at Van Buren Classic: Anna, 10, 352. Anna medalist- Spencer McClay, 83.

GIRLS GOLF

Versailles 2nd at MAC tournament: Versailles, 2, 402; Minster, 5, 423; New Bremen, 8, 483. Versailles medalist- Cayla Batten, 93. Minster medalist- Layne Voisard, 94. New Bremen medalist- Abbie Burden, 106.

BOYS SOCCER

Jackson Center 6, Indian Lake 2: Goals- not reported.

Emmanuel Christian 5, Fairlawn 1: Goals- not reported.

Lima Shawnee 1, Botkins 0.

Jenna Woods
https://www.sidneydailynews.com/wp-content/uploads/sites/47/2020/09/web1_DSC_5553.jpgJenna Woods

PLAYER OF THE DAY

Jenna Woods, Riverside

Riverside junior outside hitter Jenna Woods had 22 kills, six blocks and 13 digs in a 3-1 win over Mississinawa Valley on Saturday.

Coaches can report results for Sidney Daily News’ daily scoreboard section by sending scores and statistics as soon as possible after games to sidneysports@aimmediamidwest.com.

Coaches can report results for Sidney Daily News’ daily scoreboard section by sending scores and statistics as soon as possible after games to sidneysports@aimmediamidwest.com.