Sidney boys 8th in GWOC swimming


x



Staff report

The Sidney High boys swim team placed eighth out of 18 teams in the recent Greater Western Ohio Conference meet held at Trotwood-Madison High School.

The team placed well in individual events and in all three relays.

Going into the finals, Chase VanTilburgh was fifth in the 50 free and eighth in the 100 breaststroke.

Collin McClain was eighth in the 50 free and Logan Johnson was first alternate.

The outcome of the 50 free was VanTilburgh finishing fifth, McClain sixth with his personal best time of 23.11 and Johnson swam his personal best time of 24.04.

Caleb Johnson qualified in the 100 free with his personal best time of 55.63.

The 200 medley relay of Logan Searcy, Logan Johnson, VanTilburgh and McClain finished fourth and set a new school record of 1:43.89. That broke the previous mark of 1:44.01 set in 2003 by the team of Akira Okamoto, Mark Miller, Chris Franz and Derick Roe.

The 400 free relay team of Searcy, Caleb Johnson, Wilson and McClain placed ninth in the finals with a time of 3:36.57, just missing eighth place, which Troy took with a time of 3:36.30.

The 200 free relay of Logan Johnson, Wilson, McClain and VanTilburgh swam their best time of 1:31.98 and would have finished third but for a disqualification for a false start.

VanTilburgh and Logan Johnson were eighth and ninth going into the finals and VanTilburgh finished seventh and Johnson eighth.

In the GWOC finals, awards to the top eighth in all events, and Sidney’s winners were as follows:

200 medley relay — 4th Searcy, L. Johnson, VanTilburgh, and McClain

50 free — 5th, Chase VanTilburgh; 6th, Collin McClain

100 breaststroke — 7th, VanTilburgh; 8th, L. Johnson.

——

Sidney vs. Celina

Sidney finished the regular season with a meet against Celina, held in Mercer County.

The boys lost a close meet 113-107.

The 200 medley relay team of McClain, L. Johnson, VanTilburgh and Wilson started the meet off well for the Jackets, taking first place.

C. Johnson took first in the 200 free and then first in the 100 butterfly in a personal-best 1:01.59.

VanTilburgh took first in both the 50 and 100 freestyle races, and L. Johnson won the 100 breaststroke.

The 200 free relay of L. Johnson, Wilson, McClain and VanTilburgh was also first.

In addition, the 400 free relay team of Searcy, C. Johnson, Wilson and McClain was second, and the foursome of Weslee Brubaker, Andy Lee, Freistuhler and Nathan Johnson was third.

McClain took second in the 500 free, with teammate Brubaker third.

Also placing third were Ian Bonifas in the 200 free, and Searcy in the 100 backstroke.

The Sidney girls got first-place finishes from freshman Lydia Brewer in the 200 individual medley and freshman Rebekah Roller in the 100 butterfly with a personal-best time of 1:28.49, an improvement of five seconds.

Jenny Barnes was second in the 200 free in a personal-best 2:40.14.

Placing third were Lanie Shoukir in the 200 free and Brewer in the 100 free.

——

Quad at Wapak

Minster competed in a four-team meet at the Wapakoneta Family YMCA against the hosts, Van Wert and Marion Local.

Minster’s Claire Borgerding had an outstanding meet for the Lady Wildcats. She won the 100 freestyle in 59.68, the 200 free in 2:12.77, and swam the lead leg on the first-place 400 free relay team. She joined Morgan Pohl, Pilar Slonkosky and Emma Watcke to finish in 4:19.7.

Morgan Pohl added a first-place finish in the 500-free in 6:05.13.

Watcke was second in the 200 free in 2:21.23 and second in the 500 free in 6:19.76, Slonkosky was second in the 100 free in 1:03.02 and also second in the 200 individual medley in 2:40.22, and Amanda Winner was second in the 100 breaststroke in 1:16.4.

In addition, the 200 free relay team of Paige Purdy, Pohl, Hanna Boate and Rachel Kitzmiller was second in 1:56.82, and the 200 medley relay team of Watcke, Kitzmiller, Boate and Kaitlynn Albers was second in 2:09.72.

On the boys side, Marion Local’s Alex Partington was impressive, winning the 100 breastroke in 1:17.59 and the 200 individual medley in 2:39.57. Teammate Matt Tangeman won the 100 backstroke in 1:16.03.

For the Minster boys, Grant Beair took second in the 100 free in 1:00.93.

——

Versailles first

TROY — The Versailes girls finished first out of five teams in the recent Tipp City Relays at the Miami County YMCA in Troy.

Versailles had 204, Chaminade 178, Tipp City 162, Troy 106 and Bethel 64.

The team of Faith Wilker, Hannah Bey, Payton Berger and Heather Albers won the 200 breaststroke relay in 2:26.68.

There were three runner-up finishes.

The 150 freestyle T-shirt relay team of Grace Francis, Tori Ahrens, Payton Berger and Hannah Bey was second in 2:22.02, the 200 butterfly relay team of Lucy Prakel, Kasidy Dross, Grace Francis and Faith Wilker was second in 2:14.71, and the 200 butterfly/breaststroke team of Prakel, Francis, Dross and Albers was second in 2:29.53.

Three more teams placed third.

The 400 coed IM team of Emily Kremer, Cole Condon, Albers and Clint Morgan was third in 4:35.85, the 200 rotating relay team of Courtney Batten, Kramer, Berger and Ahrens was third in 2;17.3, and the 200 kickboard relay team of Kramer, Ahrens, Francis and Wilker was third in 2:52.62.

• The Versailles boys were third with 112 points, trailing Chaminade (208) and Troy (144), and finishing ahead of Tipp city (106) and Bethel (38).

The Tigers had two first-place finishes.

The 200 butterfly relay team of Kyle Dapore, Stuart Baltes, Cole Condon and Pete Barga won in 1:55.87, and the 150 freestyle T-shirt relay team of Jarrod Wagner, Mitchell Huelskamp, Kyle Dapore and Noah Waymire won in 1:57.14.

The 200 cannonball start free relay team of Cole Condon, Nathanial Nelson, Stuart Baltes and Clint Morgan was second in 1:59.24, the 200 Tarzan/corkscrew relay team of Morgan, Nelson, Dapore and Adam Gehret was second in 2:09.08, and the 200 kickboard relay team of Condon, Baltes, Barga and Huelskamp was second in 2:49.5.

The 400 coed IM team of Emily Kremer, Cole Condon, Albers and Clint Morgan was third in 4:35.85, and the 200 backstroke relay team of Barga, Dapore, Gehret and Morgan was third in 2:17.46.

x