Weather permitting, the fall high school sports season began this morning with the start of boys and girls golf around the area.
Two contests were on the slate today, all involving teams that advanced to district play last season.
At Arrowhead, Fort Loramie and Minster were matched up while at Shelby Oaks, Fairlawn hosted Troy Christian. Fairlawn, Fort Loramie and Minster all were district qualifiers last year.
After a quiet weekend, play resumes on Monday, highlighted by the Shelby County League preview at Shelby Oaks. Lehman starts its season on Monday at Ridgemont while Sidney opens on Tuesday with the Greater Western Ohio Conference preview at Beechwood Golf Course in Arcanum.
Anna
Home matches at Shelby Oaks
August
7`at SCAL Preview
8`at Cardinal Invite
9`at Kendig Memorial
11`at Celina Invite
15`Minster
17`Fort Loramie
22`at Houston
24`Jackson Center
26`at Middleton Invite
28`Sidney
29`at Russia
September
2`at Versailles Invite
5`Botkins
7`at Fairlawn
9`at Jet Invite
12`at Lehman
14`at SCAL Tournament
16`at Moeller Invite
19`at Marion Local
Botkins
Home matches at Shelby Oaks
August
7`at SCAL Preview
8`at Cardinal Invite
11`at Fort Loramie
14`at Waynesfield Invite
15`Sidney
17`Fairlawn
18`at Lehman
24`Houston
25`at New Knoxville
26`at Middleton Invite
29`at Jackson Center
31`Russia
September
5`at Anna
9`at Jet Invite
11`Waynesfield
12`at Indian Lake
14`at SCAL Tournament
16`at Moeller Invite
21`at Minster
Fairlawn
Home matches at Shelby Oaks
August
4`Troy Christian
7`at SCAL Preview
9`at Kendig Memorial
14`at Waynesfield Invite
15`at Riverside
17`at Botkins
18`Houston
22`at Lehman
24`Fort Loramie
29`at Houston
30`Sidney
31`Jackson Center
September
5`at Russia
7`Anna
14`at SCAL Tournament
20`at Sidney
Fort Loramie Boys
Home matches at Arrowhead
August
4`at Minster
7`at SCAL Preview
8`at Cardinal Invite
9`at Kendig Memorial
11`Botkins
14`at Waynesfield Invite
15`at Greenville
17`at Anna
18`at Marion Local
24`at Fairlawn
25`New Bremen
26`at Middleton Invite
31`Houston
September
5`at Jackson Center
7`Russia
11`at Milton-Union
12`at Ben Logan
14`at SCAL Tournament
18`at Parkway
21`at Versailles
Fort Loramie Girls
Home matches at Arrowhead
August
7`at Covington Invite
8`at Miamisburg Invite
10`at Versailles Invite
11`at Minster
14`at Arcanum Invite
17`Riverside
25`at New Bremen
26`at Miami East Invite
29`at Tri-Village
September
2`at Lima Catholic Invite
8`Versailles
14`at Celina
18`at Parkway
19`at Riverside
21`St. Henry
Houston
Home matches at Shelby Oaks
August
7`SCAL Preview
8`at Cardinal Invite
9`at Kendig Memorial
14`at Waynesfield Invite
17`at Russia
18`at Fairlawn
22`Anna
24`at Botkins
25`at Sidney
26`at Middleton Invite
28`at St. Henry
29`Fairlawn
31`at Fort Loramie
September
5`Fort Recovery
7`Jackson Center
9`at Jet Invite
11`Sidney
12`St. Henry
14`SCAL Tournament
19`at Jackson Center
21`at Lehman
25`Sidney
Jackson Center
Home matches at Shelby Oaks
August
7`at SCAL Preview
8`at Cardinal Invite
11`at Lehman
14`at Waynesfield Invite
22`Russia
24`at Anna
29`Botkins
31`at Fairlawn
September
1`at New Knoxville
5`Fort Loramie
7`at Houston
12`at Riverside
14’at SCAL Tournament
19`Houston
21`Sidney
Lehman
Home matches at Shelby Oaks
August
7`at Ridgemont
8`at Cardinal Invite
11`Sidney
14`at Waynesfield Invite
15`Versailles
17`Arcanum
18`Botkins
21`at Waynesfield
22`Fairlawn
28`Upper Scioto Valley
September
2`at Versailles Invite
5`Lima Perry
8`New Knoxville
11`Riverside
12`Troy Christian
14`Piqua
18`Sidney
20`at NWCC Tournament
21`Houston
Minster Boys
Home matches at Arrowhead
August
4`Fort Loramie
8`at Cardinal Invite
9`at Auglaize Invite
11`Russia
14`Coldwater
15`at Anna
17`at St. John’s
21`St. Henry
24`New Bremen
28`Versailles
31`at Marion Local
September
2`at Versailles Invite
5`Lima Catholic
7`New Knoxville
11`Fort Recovery
14`at Parkway
16`at Moeller Invite
18`Waynesfield
21`Botkins
23`at MAC Tournament
Minster Girls
Home matches at Arrowhead
August
10`at Versailles Invite
11`Fort Loramie
14`at Coldwater
15`Arcanum
17`at Celina Invite
18`Graham
21`at St. Henry
24`New Bremen
28`at Versailles
29`at Bluffton
31`Marion Local
September
5`Riverside
7`at Waynesfield
11`at Fort Recovery
12`Wapakoneta
14`Parkway
18`at Lincolnview
21`St. John’s
23`at MAC Tournament
New Bremen Boys
Home matches at Arrowhead
August
8`Cardinal Invite
9`at Auglaize Invite
14`Versailles
16`at Wapakoneta
17`Marion Local
24`Minster
28`at New Knoxville
31`Coldwater
September
2`at Versailles Invite
7`Parkway
11`at St. John’s
16`at Moeller Invite
23`at MAC Tournament
New Bremen Girls
Home matches at Arrowhead
August
7`at Covington Invite
10`at Versailles Invite
14`at Arcanum Invite
15`at Marion Local
21`Fort Recovery
24`at Minster
25`Fort Loramie
29`Waynesfield
31`at Coldwater
September
7`at Parkway
11`St. John’s
12`Riverside
14`St. Henry
21`at Versailles
23`at MAC Tournament
New Knoxville
Home matches at Arrowhead
August
8`at Cardinal Invite
9`at Auglaize Invite
14`Parkway
17`at Coldwater
21`St. John’s
24`at St. Henry
25`Botkins
28`New Bremen
31`at Versailles
September
1`Jackson Center
7`at Minster
8`at Lehman
11`Marion Local
14`at Fort Recovery
16`at Moeller Invite
23`at MAC Tournament
Russia
Home matches at Stillwater
August
7`at SCAL Preview
8`at Cardinal Invite
9`at Kendig Memorial
11`at Minster
16`at Wapakoneta
17`Houston
19`at Tri-Village
21`Lima
22`at Jackson Center
24`Riverside
26`at Middleton Invite
28`Troy Christian
29`Anna
31`at Botkins
September
2`at Versailles Invite
5`Fairlawn
7`at Fort Loramie
8`Versailles
11`at Piqua
14`at SCAL Tournament
16`at Moeller Invite
18`at Troy Christian
21`at St. Henry
Sidney
Home matches at Shelby Oaks
August
8`at GWOC Preview
10`at Greenville
11`at Lehman
15`Botkins
17`at Tipp City
21`Greenville
22`Troy
25`Houston
28`at Anna
30`at Fairlawn
31`at Piqua
September
5`at Vandalia
6`at Indian Lake
11`at Houston
13`at Greenville
19`Piqua
20`Fairlawn
21`at Jackson Center
25`at Houston
28`at GWOC Tournament