Edison holds spring graduation ceremony


Edison graduates received their diplomas Friday, May 11.

Edison graduates received their diplomas Friday, May 11.


Edison State President Dr. Doreen Larson addresses the graduates during Friday’s commencement.


Alison “Sunny” Herring, a Phlebotomist at Dayton Children’s Hospital and Edison State Alumna, delivers the keynote address.


Lillie Clinton, of Sidney, receives her diploma from Edison State President Dr. Doreen Larson at the 43rd Commencement Ceremony.


Sidney High School seniors Tyler Sibert and Joshua Walker are two of 51 College Credit Plus students who graduated from Edison State this spring.


PIQUA — Commencement was held Friday, May 11, 2018, at Edison Community College.

The class song was “You’re gonna miss this” by Trace Atkins. The class motto was “Enjoy the little things, for one day you may look back and realize they were the big things.” The baccalaureate Mass theme was “Every moment matters.”

The following area students received degrees:

Anna: Ethan P. Burd, Associate of Science; Donald J. Goguen, Associate of Science; Travis Meyer, Associate of Science, highest honors; Hollan V. Frey, Business; Israel Paul Adamson, Engineering; Hollan V. Frey, Business Certificate; Sara E. Holthaus, Business Certificate; Erica M. Rose, Business Certificate; Jessica P. Plessinger, Engineeering Certificate, honor; James M. Hanes, Nursing; Jeanette F. Heitman, Nursing; Erin Renee Inman, Nursing; and Shane Michael Rickert, Nursing.

DeGraff: Ashley Ann Todd, Associate of Science; Kathryn M. Beatty, Accounting, highest honors; and Brandi Marie McCollister, Criminal Justice.

Fort Loramie: Connor S. Rose, Associate of Science, highest honors; Heather Marie Cotterman, Accounting; Associate of Science Meghan Elizabeth Cotterman, Associate of Science; Associate of Science Connor Robert Meiring, Associate of Science, high honors; Dustin J. Campbell, Enginering; and Amelia M. Roberts, Nursing.

Houston: Allison Grace Saunders, Associate of Science, highest honors; Evan T. York, Associate of Science, high honors; Tyler D. Fickert Houston, Business, honors; Seth Anthony Clark, Engineering; and Jamie Lee Gudorf, Nursing.

Jackson Center: CRIMINAL JUSTICE Sarah Maynard Jackson Center

Minster: John F. Leese II, Associate of Arts; Michelle Rose Westerbeck, Associate of Science, honors; Cynthia A. Aranyosi, Business, honor; Cynthia A. Aranyosi, Accounting Certificate; Cynthia A. Aranyosi, Business Certificate, honor; and Angela M. Prenge, Nursing.

New Bremen: Craig Broerman, Engineering; Aisha H. Ahmed, Computer Information Technology – Fast Track; Sanjuanita Benitez, Nursing.

New Knoxville: Brent Alan Goettemoeller, Engineering, honor.

Port Jefferson: Jackie Kirtley-Davis, Business.

North Star: Kaitlin E. Bechtol, Associate of Arts, highest honors

Quincy: Brian D. Carpenter, Engineering, honor; Levi Stapleton, honor; and Kearstin D. Courter, Accounting Certificate, high honors.

Russia: Alexis Marie Monnin, Associate of Science, high honors; Joseph Paul Monnin, Computer Information Technology; Austin Riley Poeppelman, Engineering; Casey Marie Albers, Nursing; Kaila M. Pleiman, Nursing; Aaleeyah Lesley-Nicole Daniel, Social Services – AAS; and Lillie Erin Clinton, Associate of Arts, honors.

Sidney: Associate of Arts Kyla Elswick, Associate of Arts, honors; Nawal Hijaz,i Associate of Arts, honors; Heidi Parker, Associate of Arts, honors; Jessica Ann Terry, Associate of Arts honors; Megan N. Beard, Associate of Science; Christina Marie Cook, Associate of Science, honors; Jordan Crisp, Associate of Science; Regan DeMotte, Associate of Science, honors; Stephanie Ellen Esser, Associate of Science, honors;Jenna Juen Fields, Associate of Science, highest honors; Abigail N. Goins, Associate of Science, high honors; Bobbi Annette Lowe, Associate of Science, high honors; Tyler L. Sibert, Associate of Science; Joshua Spaugy Sidney, Associate of Science, honors; Jennifer Lynn Subler, Associate of Science; Paige Marie Vondenhuevel, Associate of Science; Joshua C. Walker, Associate of Science; Kara Wildenhaus, Associate of Science, highest honors; Nicole M. Kordie, Accounting; Ashley L. Roberts, Accounting; Meaghan Elisabeth Cain, Business; Bonnie Lynn Davis, Business, high honors; Jessica R. King, Business; Michael V. Leiss, Business, honors; Jessica Morris, Business, high honors; Mark Anthony John Ahrens, Computer Information Technology, highest honors; Wesley Adam Branscum, Criminal Justice, honors; Sarah E. Wise, Criminal Justice; Brandon Michael Barlage, Engineering, high honors; Larry F. Broughton Jr., Engineering, high honors; Judy Conant, Engineering; Brittany M. Eilerman, Engineering; Donald Lee Elsass Jr., Engineering, honors; Audrey Fields, Engineering, highest honors; Jacob R. Hickman, Engineering; Craig Steven O’Meara, Engineering; Ayoub Samari, Engineering, honors; David Weaver, Engineering; John R. Winemiller Jr., Engineering; Aaron L. Zekas, Engineering, high honors; Bonnie Lynn Davis, Accounting Certificate, high honors; Michael V. Leiss, Accounting Certificate, honors; Bridgette A. Huston-Foster, Business Certificate; Trent M. Knoop , Business Certificate, honors; Michael V. Leiss, Business Certificate, honors; Jessica L. Morris, Business Certificate, high honors; Makayla A. Phillips, Business Certificate; Tina Dillman, Office Systems & Administration Certificate; Bonnie L. Davis, Accounting – Fast Track, high honors; Mark Anthony John Ahrens, Computer Information Technology – Fast Track, highest honors; Courtney Lynn Esser, Medical Lab Technician/Clinical Laboratory Technician – AAS; Hannah E. Shirk, Medical Lab Technician/Clinical Laboratory Technician – AAS; Kara Wildenhaus, Medical Lab Technician/Clinical Laboratory Technician – AAS, highest honors; Angela Foster, Nursing; Elizabeth Anne Foy, Nursing; Emily Elizabeth Ivey, Nursing; Sasha Jones,Nursing; Amber M. Jutte, Nursing; Keya N. Lee, Nursing; Jacquelynn Michelle Roediger, Nursing; Lauren R. Spaugy, Nursing, high honors; Keara Strayer, Nursing; Dara Rachelle Teasley, Nursing; Kelcey Cheyanne Gallimore, Physical Therapy Assistant; Angela Marie Gilkeson, Physical Therapy Assistant; Rebecca Sallie Hickman, Physical Therapy Assistant; Dean M. McFarlin, Physical Therapy Assistant; Meagan Ryan, Phlebotomy – Fast Track; and Billie Stiffler, Phlebotomy – Fast Track.

Versailles: Chelsea E. Groff, Accounting, high honors; Sarah E. Bey, Business; Lauren Ranee Monnin, Business; Dustin Parsons, Business; Eric Joseph Batty, Computer Information Technology, high honors; Max Voisard, Computer Information Technology, high honors; Ryan J. Berning, Engineering honors; Chelsea E. Groff, Accounting Certificate; Sharon L. Solano, Accounting Certificate, high honors; Eric Joseph Batty, Computer Information Technology Certificate, high honors; Eric Joseph Batty, Computer Information Technology – Fast Track, high honors; Megan Ranee Monnin, Medical Lab Technician/Clinical Laboratory Technician – AAS; Faith Carolyn Mangen, Nursing, honors; Emily M. Pepple, Nursing; Mostafa Sanati, Nursing; Chloe Mae Warvel, Physical Therapy Assistant; Jennifer Green, Social Services – AAS; and Tyler A. Ward, Phlebotomy – Fast Track, highest honors.

Yorkshire: Joel Alvin Marshal Yorkshire, Engineering, high honors; and Katie A. Besecker, Accounting – Fast Track.

Edison graduates received their diplomas Friday, May 11.
https://www.sidneydailynews.com/wp-content/uploads/sites/47/2018/05/web1_Graduates2-copy-1.jpgEdison graduates received their diplomas Friday, May 11.

Edison State President Dr. Doreen Larson addresses the graduates during Friday’s commencement.
https://www.sidneydailynews.com/wp-content/uploads/sites/47/2018/05/web1_PresidentLarson-copy-1.jpgEdison State President Dr. Doreen Larson addresses the graduates during Friday’s commencement.

Alison “Sunny” Herring, a Phlebotomist at Dayton Children’s Hospital and Edison State Alumna, delivers the keynote address.
https://www.sidneydailynews.com/wp-content/uploads/sites/47/2018/05/web1_SunnyFerring-copy-1.jpgAlison “Sunny” Herring, a Phlebotomist at Dayton Children’s Hospital and Edison State Alumna, delivers the keynote address.

Lillie Clinton, of Sidney, receives her diploma from Edison State President Dr. Doreen Larson at the 43rd Commencement Ceremony.
https://www.sidneydailynews.com/wp-content/uploads/sites/47/2018/05/web1_LillieClinton-copy-1.jpgLillie Clinton, of Sidney, receives her diploma from Edison State President Dr. Doreen Larson at the 43rd Commencement Ceremony.

Sidney High School seniors Tyler Sibert and Joshua Walker are two of 51 College Credit Plus students who graduated from Edison State this spring.
https://www.sidneydailynews.com/wp-content/uploads/sites/47/2018/05/web1_TylerSibert_JoshuaWalker-copy-1.jpgSidney High School seniors Tyler Sibert and Joshua Walker are two of 51 College Credit Plus students who graduated from Edison State this spring.

https://www.sidneydailynews.com/wp-content/uploads/sites/47/2018/05/web1_PresidentLarson2-copy-1.jpg

https://www.sidneydailynews.com/wp-content/uploads/sites/47/2018/05/web1_SunnyFerring2-copy-1.jpg

https://www.sidneydailynews.com/wp-content/uploads/sites/47/2018/05/web1_CrowdShot-copy-1.jpg

https://www.sidneydailynews.com/wp-content/uploads/sites/47/2018/05/web1_Graduate_BuddyHayes-copy-1.jpg

https://www.sidneydailynews.com/wp-content/uploads/sites/47/2018/05/web1_Graduate-copy-1.jpg

https://www.sidneydailynews.com/wp-content/uploads/sites/47/2018/05/web1_Graduates-copy-1.jpg

https://www.sidneydailynews.com/wp-content/uploads/sites/47/2018/05/web1_GradCap-copy-1.jpg