Senior Fair resullts


Fine Arts

Jamie Alexander: First place: Color Photography, Shelby County Fair Photos.

Lindsey Alexander: First place: Antiques and Collectibles, Farm Manual.

Shelby Albers: First place: Black and White Photography, Aerial Photo; Black and White Photography, People; Black and White Photography, Open; and Color Photography, People.

Jane Bailey: First place: Black and White Photography, Vacation Memories.

Justin Barhorst: First place: Antiques and Collectibles, Copper; Antiques and Collectibles, Cookie Cutter; Antiques and Collectibles, Long Handled Tool; Antiques and Collectibles, Carnival; Antiques and Collectibles, German-Bavarian-Market; Antiques and Collectibles, Shelby County Fair Memorabilia; and Hobbies and Crafts, Buttons.

Henry Bensman: First place: Art, Animals or Birds; Junior Exhibits, Pencil; Junior Exhibits, Pen-Ink; Junior Farm Display, Ages 6-10; and Junior Legos Exhibits, Ages 6-10.

Kyle Bensman: First place: Black and White Photography, Farm Animals; Hobbies and Crafts, Coins; Junior Black and White Photography, Portrait; Junior Black and White Photography, Shelby County Fair; and Junior Color Photography, Shelby County Fair.

Sheila Bensman: First place: Antiques and Collectibles, Newspaper.

Timri Berning: First place: Hobbies and Crafts, Any Item not listed; and Needlework, Applique- hand quilted.

Sara Bertsch: First place: Art, Animal or Bird; Art, Flowers or Fruit; and Hobbies and Crafts, Christmas Stocking.

Susan Bertsch: First place: Antiques and Collectibles, Silver; Antiques and Collectibles, Granite or Enamel Ware; Antiques and Collectibles, Ink Bottle; Antiques and Collectibles, Coffee Mill; Antiques and Collectibles, Flour Sifter; Antiques and Collectibles, Post Card; Antiques and Collectibles, Metal; Antiques and Collectibles, Sewing Item; Antiques and Collectibles, Depression; Antiques and Collectibles, Paper Weight; Antiques and Collectibles, Nippon (marked); Antiques and Collectibles, Auto License Plate; and Antiques and Collectibles, Shelby County Advertising Pieces.

Sean Bornhorst: First place: Junior Color Photography, Landscape.

Carol Braun: First place: Art, Flowers or Fruit; Art, Flowers or Fruit; Art, Fabric or Wearable; and Art, Still Life.

Ruth Ann Carity: First place: Junior Black and White Photography, Other Subject; and Junior Legos Exhibits, Ages 11-14.

Barb Cecil: First place: Antiques and Collectibles, Cookie Jar; Antiques and Collectibles, Utensil; Antiques and Collectibles, Mc Coy Ware; Antiques and Collectibles, Any Not Listed; and Hobbies and Crafts, Holiday Decoration.

Colton Estes: First place: Hobbies and Crafts, Child’s Toy.

Jenny Evans: First place: Antiques and Collectibles, Soda Bottle.

Phyllis Evans: First place: Antiques and Collectibles, Cast Iron; Antiques and Collectibles, Ladies or Men’s Toiletry Items; and Hobbies and Crafts, Thimbles.

Jackie Everett: First place: Color Photography, Domestic Animals.

Stephanie Everett: First place: Color Photography, Farming.

Lindsey Fry: First place: Art, Other Realistic; Black and White Photography, Selfie; Black and White Photography, Sports; Hobbies and Crafts, Scrapbooking Page; Hobbies and Crafts, Sports Collections; Needlework, Baby Set; and Fine Arts, Crochet (Includes Ripple).

Lucy Gaier: First place: Hobbies and Crafts, Jewelry.

Elizabeth Griffin: First place: Art, Animals or Birds; and Black and White Photography, Domestic Animals.

Belinda Hemp: First place: Antiques and Collectibles, Wooden; and Needlework, Antique.

Amanda Hoying: First place: Antiques and Collectibles, Farm Sign; Hobbies and Crafts, Others; Needlework, Creative; Needlework, Pictures; Needlework, Sampler; and Needlework, Any other Item.

Rachael Hoying: First place: Hobbies and Crafts, Spoons.

Courtney Laughlin-Jarrell: First place: Needlework, any other (include tatting).

Ian Laughlin-Jarrell: First place: Junior Legos Exhibits, Ages 15-18.

Elizabeth Maxson: First place: Color Photography, Aerial Photo, Color Photography, Old Signs; and Color Photography, Special Effects and Processes.

Katelyn Middleton: First place: Junior Color Photography, Portrait; and Junior Color Photography, Other Subject.

Wesley Middleton: First place: Junior Exhibits, Pastel; Junior Exhibits, Abstract; and Junior Farm Display, Ages 11-14.

Debra Musk: First place: Needlework, Any Technique-sewing machine quilted; Needlework, Any technique-sewing machine quilted.

Sandy Pence: First place: Antiques and Collectibles, Tinware; Antiques and Collectibles, Medicine Bottle; Antiques and Collectibles, Baby Bottle; Antiques and Collectibles, Butter Mold Stamps; Antiques and Collectibles, Iron; Antiques and Collectibles, Salt and Pepper Shaker Set; Antiques and Collectibles, Salt dip; Antiques and Collectibles, Wash Board; Unusual Kitchen Gadget; Antiques and Collectibles, Childs Book; Antiques and Collectibles, School Book; Antiques and Collectibles, Cook Book; Antiques and Collectibles, Advertising Item; Antiques and Collectibles, Cloth; Antiques and Collectibles, Paper; Antiques and Collectibles, Jewelry; Antiques and Collectibles, Eye Glasses; Antiques and Collectibles, Purses or Hand Bag; Antiques and Collectibles, Small Hand Tool; Antiques and Collectibles, Cobalt Blue; Antiques and Collectibles, Flow Blue; Antiques and Collectibles, Political Memorabilia; Art Animals or Birds; Art, Landscapes; Art, Folk Art or Primitive; Art, Holiday; and Art, Portrait.

Mary Putnam: First place: Antiques and Collectibles, Milk Bottle; Antiques and Collectibles, Canning Jar; Antiques and Collectibles, Match Holder; Antiques and Collectibles, Rolling Pin; Antiques and Collectibles, Lunch Box; Antiques and Collectibles, Watch or Timepiece; and Color Photography, Farm Animals.

Aubree Rethman: First place: Junior Color Photography, Farm Life.

Kenzie Rethman: First place: Junior Legos Exhibits, Ages 5 and under.

Allison Roush: First place: Black and White Photography, Tractors; Black and White Photography, Small Town Living; Black and White Photography, Farming; Black and White Photography, Special Effects and Processes; Color Photography, Tractors; Color Photography, Vacation Memories; and Color Photography, Open.

Amanda Roush: First place: Junior Exhibits, Collections; Junior Exhibits, Creative; Junior Exhibits, Hand Molded; Junior Exhibits, Charcoal-Crayon; Junior Exhibits, Animals or Birds; Junior Exhibits, Fruit or Flowers; Junior Exhibits, Portrait; Junior Exhibits, Water Scene; Junior Exhibits, Other Realistic; Junior Exhibits, Abstract; Junior Exhibits, Animals or Birds; Junior Exhibits, Flowers or Fruit; Junior Exhibits, Landscape; Junior Exhibits, Other Realistic; Junior Black and White Photography, Animals or Birds; Junior Black and White Photography, Flowers or Fruits; Junior Black and White Photography, Farm Life; Junior Black and White Photography, Landscape; Junior Black and White Photography, Religious; Junior Color Photography, Animals or Birds; Junior Color Photography, Flowers or Fruits; and Junior Color Photography, Religious.

Ashley Roush: First place: Antiques and Collectibles, Camera; and Hobbies and Crafts, Wood Items.

Annette Schulze: First place: Antiques and Collectibles, Wagner Ware, Black and White Photography, Shelby County Fair; and Black and White Photography, Old Signs.

Olivia Seger: First place: Junior Exhibits, Landscape.

Della Shaffer: First place: Antiques and Collectibles, Brass; Antiques and Collectibles, Pressed; Antiques and Collectibles, French; Antiques and Collectibles, Occupied Japan (marked); Antiques and Collectibles, Holiday Items; Hobbies and Crafts, Flags; Hobbies and Crafts, Christmas Tree Ornaments; Hobbies and Crafts, Creative; Hobbies and Crafts, Greeting Card; Hobbies and Crafts, Plastic Canvas Needlepoint; Hobbies and Crafts, Vinyl Records; Hobbies and Crafts, Matchbox Cars; Hobbies and Crafts, Farm toys; Hobbies and Crafts, Marbles; Needlework, Baby Booties; Needlework, Place Mat; Needlework, Tablecloth; and Needlework, Doll.

Tatum Werntz: First place: Art, Portrait.

Pat Woolley: First place: Antiques and Collectibles, Whiskey, Wine or Beer; Antiques and Collectibles, Automobile Item; Hobbies and Crafts, Bears; Hobbies and Crafts, rag; Hobbies and Crafts, Soft Sculptured; and Needlework, Doll.

Terri Yinger: First place: Black and White Photography, Fall Colors; Color Photography, Fall Colors; Color Photography, Small Town Living; Color Photography, Sports; and Color Photography, Selfie.

Farm and Garden

Kyle Bensman: First place: Chicken Eggs, Brown Eggs.

Judy Briggs: First place: Beans, Pole Bean; Onions, White Spanish; Onions, Yellow Spanish; and Onions, Red Spanish.

Lynn Cook: First place: Cucumber, Burpless Hybrid; Peppers, Large; Squash, Acorn; and Sweet Corn, Bicolor.

Lynn Cook: First place: Beets, any variety; Cabbage, Red-Purple; Cabbage, Ball Head-Round Head; Potatoes, Any Red Potatoes; and Tomatoes, Novelty.

Jackie Everett: First place: Largest and Tallest, Largest Squash.

Will Rethman: First place: Miscellaneous Vegetables, Carrots.

Michelle Seger: First place: Cabbage, Flat Dutch; and Largest and Tallest, Largest Watermelon.

Della Shaffer: First place: Tomatoes, Yellow.

Connie Snapp: First place: Cucumber, slicing; Cucumber, Pickling; Largest and Tallest, Largest Beet; Squash, Zucchini-Green; and Tomatoes, Slicing, large size.

Brian Wooddell: First place: Peppers, Banana; Peppers, Hot Peppers; Potatoes, Kennebec; Squash, Zucchini-Yellow; Squash, White Bush; and Tomatoes, Canning.

Deb Wooddell: First place: Beans, Green Bush; Beans, Purple Bean; Largest and Tallest, Largest Kohlrabi; Miscellaneous Vegetables, Kohlrabi-Green; Potatoes, Katahdin; and Squash, Summer Crookneck.