Flora makes in three straight


Cross country

x



Sidney’s Malia Kellner runs the course at Greenville during the Greenville Invitational cross country meet held Saturday.

Sidney’s Malia Kellner runs the course at Greenville during the Greenville Invitational cross country meet held Saturday.


COLUMBUS GROVE — Chloe Flora remained unbeaten on Saturday and again did it in impressive fashion, winning the small-school division at the Columbus Grove Invitational cross country meet.

She crossed the line in 18:32.4, 46 seconds ahead of the runner-up for her third championship in three tries so far this season.

Minster overwhelmed the rest of the field, totaling just 26 in taking first place. Kaitlyn Albers was second in 19:18.2, Julia Slonkosky third in 19:22, Morgan Pohl fifth in 19:35.4, Kacie Bornhorst seven in 19:47.6, and Madeline Magoto ninth in 19:53.7. Minster also had the 11th, 12th and 13th-place finishers to complete its domination.

Brooklyn Flora was second for Botkins and 23rd overall in 21:16.3, and teammates Kayla Heuker and Adriana Jutte were 25th and 26th, respectively.

In the boys race, Minster’s Ben Butler was fourth in 16:29.5, and Botkins had two in the top 10 in Aaron Fullenkamp ninth in 16:56.5 and Cameron Flora 10th in 17:01.1.

Botkins was third and Minster fourth in the final team standings.

In the big-school division at Columbus Grove, Anna was second, just three points behind New Haven, in the final standings with 91 points. There were 25 teams.

Lucas Huber led the Rockets, placing third in 16:23.7. Tyler McKee was 11th, Bradley Axe was 19th, Joel Gaier took 25th and Matthew Burden was 36th.

Houston boys

1st at Greenville

GREENVILLE — The Houston boys ran to a championship in the Division III race at the Greenville Invitational with 79 points.

Troy Riley was sixth in 18:26 and Tristin Freistuhler second in 18:29 to lead the Wildcats. Ethan Knouff was 15th, Parker Cox 16th and Azen Reier 35th.

New Bremen was third and led by Devon Huelskamp, who was second in 17:48, and Jason Zircher, ninth in 18:32.

In the girls race, New Bremen’s Makenna Brackman was fifth overall in 21:10.

In Division I, Sidney was ninth and led by Ian Bowman in 28th place.

Russia wins both

titles at Covington

COVINGTON — The Russia girls won the Covington Invitational over seven other teams with 34 points.

Lauren Heaton was first in 20:22 for Russia, Molly Kearns second in 20:31, Anna Fiessinger seventh in 21:14, Megan Frazier 11th in 21:56, and Shae Goubeaux 13th in 22:08.

The Russia boys also took first with 46 points.

Caleb Ball was second in 17:34, Alex Seger sixth in 18:01, Andrew Ball eighth in 18:13, Ethan Monnier 13th in 18:41, and Gavin George 17th in 18:58.

Junior high

In junior high boys action at Greenville, Sidney’s Patrick McClain won the race in 11:48 and Jackson Center’s Christopher Elchert finished ninth in 12:23. Houston’s Caden Holbrooks was 11th in 12:26 and Ethan Holbrooks 12th in 12:31 to help the Junior Wildcats to third place in the team standings.

In the junior high girls race, Sidney’s Ana Adams was fourth in 13:50.

In the junior high boys race at Covington, Mason Dapore of Russia was second in 11:50.6, Adam Dapore 11th in 12:37.5, Dawson Luthman 12th in 12:42.2, Jason Siefring 15th in 12:53.1, and Ajay Seger 16th in 12:58.1.

Russia won the team title with 54 points.

The junior high girls were also first, with Kenzi Voisard second in 13:30.2, Andrea Monnin third in 13:30.3, Becca Seger seventh in 14:13.1, Katelyn Monnin ninth in 14:28.1, and Sarah Pinchot 16th in 15:07.4.

Sidney’s Malia Kellner runs the course at Greenville during the Greenville Invitational cross country meet held Saturday.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/47/2015/09/web1_Malia-Kellner.jpgSidney’s Malia Kellner runs the course at Greenville during the Greenville Invitational cross country meet held Saturday.
Cross country

x