Tournament bowling


Minter’s Austin Vanderhorst bowls at Community Lanes Saturday, Feb. 18 during the Boys Division 2 Sectional Bowling Tournament.

Minter’s Austin Vanderhorst bowls at Community Lanes Saturday, Feb. 18 during the Boys Division 2 Sectional Bowling Tournament.


Jason Alig | Sidney Daily News

Staff report

Sidney High boys bowling team added an overall Greater Western Ohio Conference championship to its American North Division co-championship by winning the GWOC Postseason Tournament on Saturday.

It’s the first time Sidney has ever won the overall conference championship.

The Jackets finished with a score of 4044, just three pins better than runner-up Fairmont and 14 pins better than third-place Beavercreek.

They were led by Sean Martin, who earned his way on to the all-tournament team by placing third out of 123 bowlers with a 638 series on games of 194, 243 and 201.

Josh Abbott was 12th overall with a 590 on games of 201, 216 and 173, and Austin Simon was 20th with a 573 on games of 183, 182 and 208.

Sidney bowled a 2946 in regular games and 1098 in baker for its total.

After qualifying for the round of eight, Sidney took on Xenia and had games of 202, 210 and 157 to Xenia’s 169, 179 and 143.

That put the Jackets in the semifinals against Centerville and in the four-game match, Sidney had 242, 181, 169 and 255 for an 847 to Centerville’s 750.

In the finals they took on Wayne and won with a 586 series to 460 for the Warriors.

The overall standings are determined by preseason and postseason tournaments and Sidney totaled 38 points to beat out Centerville and Fairmont with 34 each.

Final postseason tournament standings —1. Sidney 4044, 2. Fairmont 4041, 3. Beavercreek 4030, 4. Centerville 3923, 5. Miamisburg 3805, 6. Wayne 3792, 7. Vandalia 3754, 8. Xenia 3747, 9. Northmont 3733, 10. Piqua 3728, 11. Springfield 3659, 12. Springboro 3545, 13. Greenville 3539, 14. Lebanon 3491, 15. Fairborn 3488, 16. Troy 3415, 17. Tipp City 3399, 18. Stebbins 3191, 19. West Carrollton 2969.

Final overall conference standings — 1. Sidney 38, 2. (tie) Centerville, Fairmont 34, 4. (tie) Wayne 32, Vandalia 32, 6. Beavercreek 27, 7. Northmont 26, 8. Miamisburg 23, 9. Springfield 21, 10. Piqua 19, 11. Xenia 18, 12. Troy 15, 13. Lebanon 14, 14. (tie) Greenville, Springboro 12, 16. Stebbins 9, 17. Fairborn 8, 18. Tipp City 5, 19. (tie) Trotwood, West Carrollton 1.

Girls

The Sidney girls wound up in 13th place in the tournament Saturday with a 3141 and did not make it to the round of eight.

Heather Gold led Sidney with a 549 on games of 188, 174 and 187, and Jeanna Beatty had a 501 on games of 147, 167 and 187. Gold was 17th overall and Beatty 40th.

Kathryn Saunders had games of 166, 143 and 167 for a 476, good enough for 44th, and Cameron Fogle had a 167 game.

Final postseason tournament standings — 1. Beavercreek 3831, 2. Troy 3824, 3. Fairmont 2681, 4. Centerville 3717, 5. Miamisburg 3598, 6. Xenia 3511, 7. Vandalia 3468, 8. Fairborn 3432, 9. Lebanon 3344, 10. Wayne 3334, 11. Northmont 3182, 12. Stebbins 3153, 13. Sidney 3141, 14. Piqua 3039, 15. Springfield 2990, 16. Springboro 2861, 17. Tipp City 2842, 18. Greenville 2764, West Carrollton 2398.

Final overall conference standings — 1. (tie) Beavercreek, Troy 36, 3. Miamisburg 35, 4. Fairmont 34, 5. Centerville 30, 6. Vandalia 26, 7. (tie) Fairborn, Wayne 24, 9. Xenia 23, 10. Lebanon 22, 11. Northmont 19, 12. Sidney 14. 13. Springfield 13, 14. Piqua 12, 15. Stebbins 9, 16. (tie) Greenville, Springboro 7, 18. (tie) Tipp City, West Carrollton 5, 20. Trotwood 0.

Division 2 Sectional

HUBER HEIGHTS — The Versailles girls were first and the Versailles boys third in the Division 2 Sectional Bowling Tournament at Marian Lanes North recently.

The Versailles girls finished with a 3519 to take top honors and advance to the district on Wednesday.

Leading the Lady Tigers was Morgan Heitkamp with a 531 on games of 174, 160 and 197. Brigette Holsapple had a 506 on games of 175, 161 and 170. Makenzie Berning had a 485 with games of 158, 158 and 169, and Morgan Barlage had a 483 on games of 139, 191 and 153.

The top 10 advanced to district, and Russia also qualified by placing 10th with a 2955.

Destiny Osborne led the Lady Raiders with a 461 on games of 156, 125 and 179. Savannah Albers had a 438, Rebecca Osborne 416 and Klaryssa O’Reilly 402.

Fort Loramie finished 18th with a 2477 and was led by Elena Bulcher with a 397 series, and Riverside was 21st with a 2284 and was led by Mereana Steely with a 370.

Boys

The Fort Loramie boys were 13th and did not qualify for the district. Craig Eilerman led the Redskins with a 509 on games of 151, 179 and 179.

Russia was 20th and led by Luke Dahlinghaus with a 493, and Riverside was 18th and led by Dalton Lowery with a 511.

The Versailles boys had a 3791, with Jacob Wenig leading with a 568 on games of 200, 169 and 199. Alex Gross was one pin behind with a 567 on hames of 182, 214 and 171, Brody Hyre had a 551 with games of 162, 200 and 189, and Kyle Cotner had a 529 on games of 192, 164 and 183. Aydan Moran and Luke Shellhaas both bowled two games, and had 196 in each.
Minster

In action at Community Lanes in Minster, the Minster girls placed third and qualified for the district. The Lady Wildcats were led by Maya Watercutter with a 504 on games of 177, 162 and 165. Lacey Dirksen rolled a 491 on games of 181, 173 and 137, and Kayla Steger had a 478 on games of 153, 169 and 156.

Minter’s Austin Vanderhorst bowls at Community Lanes Saturday, Feb. 18 during the Boys Division 2 Sectional Bowling Tournament.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/47/2017/02/web1_SDN022017MinsterBowl.jpgMinter’s Austin Vanderhorst bowls at Community Lanes Saturday, Feb. 18 during the Boys Division 2 Sectional Bowling Tournament. Jason Alig | Sidney Daily News