Flora takes first in Anna Invitational


x



Andrew Ball of Russia, left, and Ethan Knouff, right, of Houston head around the track during the Anna Cross Country Invitational Saturday.

Andrew Ball of Russia, left, and Ethan Knouff, right, of Houston head around the track during the Anna Cross Country Invitational Saturday.


3235 Р1st overall and for Botkins РChloe Flora 18:16.2 ( I heard she is ranked 2nd in the state)


Staff report

ANNA — The Anna Invitational attracted 262 varsity boys runners and 205 girls runners Saturday in a huge meet before participants settle their respective league races next weekend.

Chloe Flora of Botkins continued her outstanding season, winning the girls race in 18:16.2, well ahead of the runner-up from Lima Catholic, who was nearly 30 seconds back.

McAuley was the girls team champion, with the best finish by a county/area team being Russia, which placed third with 82 points, 19 behind McAuley and five behind Lakota West.

Lauren Heaton was the only other top ten finisher from the county, placing sixth in 19:40.4.

Cincinnati LaSalle won the boys championship in impressive fasnion, totaling just 39 points to 68 for runner-up Anna.

Anna was led by Lucas Huber in fifth place in 16:20.1. Caleb Ball of Russia was eighth in 16:33.4 and Cameron Flora of Botkins ninth in 16:43.3.

Junior high

The Botkins boys were second, Russia third and Houston fourth in the 11-team junior high race.

Mason Dapore of Russia took second in 11:20.1, Jackson Center’s Christopher Elchert was fourth in 11:222.3, Blake Jacobs of Houston placed fifth in 11:45.7, Alan Fullenkamp of Botkins was eighth in 11:55.6, and Anna’s Caleb Gaier took ninth in 12:07.6.

In the girls junior high race, Botkins was second and Russia third out of 11 teams.

Making the top 10 were Kenzi Voisard or Russia, fourthin 12:38, Mackenzie Cole of Anna sixth in 12:59, and Jill Greve of Botkins ninth in 12:17.8.

Anna Invitational

Saturday

BOYS

Final team standings — 1. LaSalle 39, 2. Anna 68, 3. Lakota West 109, 4. Botkins 142, 5. Bellbrook 158, 6. Wapakoneta 163, 7. West Liberty Salem 174, 8. Russia 183, 9. Houston 217, 10. Jackson Center 338, 11. Covington 342, 12. Graham 342, 13. Spencerville 359, 14. Kalida 428, 15. Lakota 450, 16. Bradford 512, 17. Lima Catholic 18. Bethel 538, 19. Pandora Gilboa 543, 20. Lehman 578, 21. Indian Lake 603.

Individuals

Anna — 5. Lucas Huber 16:20.1, 12. Bradley Axe 16:45.9, 14. Tyler McKee 16:54.2, 18. Korash Assani 16:59.9, 19. Gaier 17:04.1.

Botkins — 9. Cameron Flora 16:43.3, 11. Aaron Fullenkamp 16:45.6, 23. Austin Fullenkamp 17:15.7, 49. Mathew Prout 17:54.4, 60. Konnor Burmeister 18:14.9.

Russia — 8. Caleb Ball 16:33.4, 17. Alex Seger 16:56.7, 27. Andrew Ball 17:23.2, 62. Jordan Busse 18:18.3, 93. Evan Monnier 18:47.5.

Houston — 29. Ethan Knouff 17:24.3, 33. Troy Riley 17:30.5, 39. Tristin Freistuhler 17:40.2, 55. Parker Cox 18:09.2. 77. Azen Reier 18:32.8.

Jackson Center — 28. Parker Morris 17:23.7, 64. Drew Sosby 18:19.8, 82. Sean March 18:38.6, 102. TJ Esser 19:00.4, 162. Corbin Murphy 20:14.1.

Lehman — 128. Brandon Simmons 19:29.1, 130. Konner Smith 19:29.4, 204. Elias Bezy 21:32.8, 234. Blake Leffel 23:12.4, 249. Aaron Topp 24:46.4.

Fairlawn — 89. Troy Fletcher 18:45.4.

New Knoxville — 100. Sean Quigley 18:57.0, 241. Josh Shroyer 23:51.9.

GIRLS

Final team standings — 1. McAuley 63, 2. Lakota West 77, 3. Russia 82, 4. Covington 90, 5. Wapakoneta 175, 6. Botkins 190, 7. Lehman 193, 8. Kalida 210, 9. WL Salem 225, 10. Bellbrook 243, 11. Anna 330, 12. Houston 330, 13. Lakota 363, 14. Pandora Gilboa 414, 15. Spencerville 463, 16. Graham 463, 17. Tri Village 463, 18. Indian Lake 495.

Russia — 6. Lauren Heaton 19:40.4, 12. Molly Kearns 19:55.8, 15. Anna Fiessinger 20:03.1, 28. Claire Meyer 20:43.6, 30. Audrey Gariety 20:50.6.

Botkins — 1. Chloe Flora 18:16.2, 37. Kayla Heuker 21:13.5, 46. Payton Amstutz 21:31, 50. Adriana Jutte 21:36.9, 79. Brooklyn Flora 22:47.6.

Lehman — 20. Jenna Zimmerman 20:11.3, 23. Alanna O’Leary 20:25, 39. Caroline Heitmeyer 21:18.1, 66. Maria Schmiesing 22:30.6, 73. Janelle Gravunder 22:43.3.

Anna — 32. Jennifer Robinson 20:57.9, 62. Jenna Harshbarger 22:06.9, 77. Gracen Rogers 22:46.8, 125. Rachel Gehret 24:05.9, 137. Mindy Schmitmeyer 24:45.9.

Houston — 22. Morgan Ely 20:19.3, 43. Hollie Voisard 21:26.3, 69. Emma Mertz 22:50.1, 141. Addie White 25:05, 170. Kaitlin Ellison 27:00.9.

New Knoxville — 69. Abby Maggi 22:35.1, 171. Elaine Poppe 27:08.1, 189. Madison Ott 29:19.4.

Jackson Center — 91. Kennady Tooke 23:05.7, 140. Gwen Giesemann 24:50.6, 157. Abby Nash 25:55.7, 193. Jaclyn Schmiesing 29:25.7.

Fairlawn — 135. Kathi Viethen 24:42.4.

Riverside — 169. Darian Boyer 26:58.8, 196. Samantha Neeley 30:31.9.

Andrew Ball of Russia, left, and Ethan Knouff, right, of Houston head around the track during the Anna Cross Country Invitational Saturday.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/47/2015/10/web1_SDN101015AnnaBCross.jpgAndrew Ball of Russia, left, and Ethan Knouff, right, of Houston head around the track during the Anna Cross Country Invitational Saturday.

3235 Р1st overall and for Botkins РChloe Flora 18:16.2 ( I heard she is ranked 2nd in the state)
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/47/2015/10/web1_SDN101015AnnaGCross.jpg3235 Р1st overall and for Botkins РChloe Flora 18:16.2 ( I heard she is ranked 2nd in the state)

x